Feminist annelerin tüketim kültürü bağlamındaki deneyimleri
Feminist mothers' experiences in the context of consumer culture
  1. Tez No: 470464
  2. Yazar: MİRAY BAYBARS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYLA ÖZHAN DEDEOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 318
Özet
Feminist bakış açısının tüketim ve ilişkili kültürün birey üzerindeki tahakkümüne ve sürekli olarak yeniden üretilen iktidar biçimleri açıklamasına yeni bir pencere açabileceği öngörülmektedir. Tahakkümün her türlüsüne karşı koyan feminist ideolojinin ve hareketin, ya da daha önemlisi bu hareketin öncül özneleri olarak feminist kadınların tüketim kültürü bağlamında yaratılan annelik imgesine, kimlik projelerine, pazar yeri kültürlerine, pazar yeri ideolojilerine yönelik anlamlandırmalarının ve tepkilerinin anlaşılmasına yönelik olarak tasarlanan bu çalışmanın, feminist ideoloji ve tüketim kültürü çarpışmasını, kesişimlerini, çatışmalarını, iç içe geçtiği noktaları derinlemesine anlamak açısından oldukça önemli olduğu düşünülmektedir. Bu çalışmanın tüketici kültürü teorisi temelinde,“feminist annelik”kimliği çerçevesindeki tüketimin nasıl gerçekleştiği,“feminist anneler”in tüketimle ilişkileri, tüketim kültürü içerisinde oluşturulan anlamlara nasıl tepkiler verdiği ya da bu anlamları ne şekilde oluşturduğu gibi sorulara yanıt aradığı ifade edilebilir.
Özet (Çeviri)
Feminist point of view is anticipated that it could provide a new perspective for explaining various forms of dominance related with consumption and the relevant culture over individual. This research is designed to gain a deep understanding regarding the interpretations and reactions of the feminist ideology and movement -or more importantly the feminist women as pioneering subjects of this perspective-, showing resistance to each form of domination, to the motherhood image created in the context of consumer culture, identity projects, marketplace culture and relevant ideologies. Thus, research is thought to be very important in terms of its illuminating potential on the intersections, conflicts, intertwining areas of feminist ideology and consumption culture in the context of a problematized context of motherhood. Taking its roots from consumer culture theory, this study tries to shed a light on concerns such as the relationship of feminist mothers with consumption, the reactions of feminist mothers to meanings that are formed in the context of consumer culture, and the meanings that are formed by them relavant to motherhood consumption.