Albertus Aquensis'in Historia Ierosolimitana adlı eserine göre I. Haçlı Seferi
The first crusade according to Albert of Aachen's Historia Ierosolimitana
  1. Tez No: 470510
  2. Yazar: SÜLEYMAN GENÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Birinci Haçlı Seferinin en tafsilatlı ve önemli anlatımlarından olan Albertus Aquensis'in Historia Ierosolimitana adlı eserinin incelendiği bu çalışmada öncelikle Birinci Haçlı Seferi kısaca sunulmuş, ardından Albertus'un çalışması ayrıntılı biçimde değerlendirilmiştir. Historia'nın diğer dönem kaynaklarıyla da karşılaştırılması yapılmıştır. Albertus'un iki ciltten müteşekkil eserinin ilk cildi, Kutsal Savaş çağrısı ile başlayıp Askalân Muharebesi'nin ardından Haçlı liderlerinin memleketlerine dönmeleriyle sona ermiştir. Bu dönemdeki Haçlı faaliyetlerinin İslâm kaynaklarında gerektiği kadar yer almaması nedeniyle Batılı kaynakların incelenip değerlendirilmesi zarurî hale gelmiştir. Sonuç olarak Albertus Aquensis'in eserinin hem İslâm hem de Türk Tarihi'nde eksik kalan bir dönem için çok kıymetli bilgiler ihtiva ettiği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study of Albert of Aachen's Historia Ierosolimitana, one of the most detailed and important narratives of the First Crusade, the First Crusade has been briefly presented, and then Albertus's work has been studied in details. His-toria has also been compared with other contemporary sources. The first volume of Albert of Aachen's work, which is consist of two volumes, begins with the call for the Holy War and ends on Crusader leaders' returning their homes after the Battle of Ascalon. Since the Crusader activities in this period do not take place as much as necessary in the Islamic sources, it is vital to examine and evaluate the Western sources. As a result, it is understood that Albert of Aachen's work con-tains extremely valuable information for a period that is lacking in both Islamic and Turkish history.