Ulaştırma sistemlerinin gelişimi ve alternatif ulaştırma sistemleri: Erzurum ilinde bir uygulama
Development of transportation systems and alternative transportation systems: An application in Erzurum province
- Tez No: 930032
- Danışmanlar: PROF. DR. FEHİM BAKIRCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Transportation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Küreselleşmenin etkisi ile beraber değişen ihtiyaçlar, üretim ve tüketim hızının artması ve teknolojide yaşanan yenilikler ulaşım sektörünün gelişmesini zorunlu hale getirmiştir. Dünya üzerinde gelişmiş ülkelerin ulaşım sistemlerinin daha iyi koordine edilmiş, daha geniş ulaşım ağlarına ve daha yeni ulaşım araçlarına sahip olduğu görülmüştür. Ulaşım sistemleri bir ülkenin gelişmişlik göstergesi olarak kabul edilmektedir. Bu çalışmanın literatür kısmında ilk olarak ulaşım kavramı, ulaşımı etkileyen etmenler, ulaşım türleri ve alternatif ulaştırma sistemi olan yüksek hızlı tren hattı ardından dünyada Türkiye'de ve Erzurum'da ulaştırma sistemlerinin gelişimi yer almıştır.Son bölüm uygulama bölümü olup, yapılan anketler doğrultusunda elde edilen verilerin analizi sonucunda ortaya çıkan bulgular ve yorumlar yer almıştır. Araştırma iki bölümden oluşmuş olup birinci bölümde katılımcılara ilişkin demografik sorular, analizler, grafik ve yorumlar bulunmaktadır. Araştırmanın ikinci bölümünde ise katılımcılara yöneltilen 5'li likert şeklinde sorular, analizler ve bu analizlerin yorumları çalışmamızda yer almıştır. Bu çalışmada. özellikle Erzurum ilinde yük ve insan taşımacılığında hangi sistemlerin kullanıldığı, hangi gerekçelerle tercih edildiği, gelecekte ne tür değişiklikleri talep ettikleri ve beklentilerinin neler olduğunu, hızlı tren ve diğer gelişmiş ulaşım sistemlerine yönelik düşüncelerini tespit edilmiştir. Elde edilen bulgular sonucunda Erzurum ilinde yaşayan insanların yüksek hızlı tren hattı için beklentilerini olumlu yönde karşılayacağı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Changing needs with the impact of globalization, increasing production and consumption speed and innovations in technology have made the development of the transportation sector necessary. It is seen that the transportation systems of developed countries in the world are better coordinated, have wider transportation networks and newer transportation vehicles. Transportation systems are considered an indicator of a country's development. In the literature part of this study, firstly, the concept of transportation, factors affecting transportation, transportation types and the high-speed train line, which is an alternative transportation system, and then the development of transportation systems in Turkey and Erzurum in the world are included. The last section is the application section and includes the findings and comments resulting from the analysis of the data obtained from the surveys. The research consists of two parts, and the first part contains demographic questions, analyses, graphics and comments about the participants. In the second part of the research, 5-point Likert questions asked to the participants, analyzes and comments on these analyzes were included in our study. In this study. Especially in Erzurum, which systems are used in freight and human transportation, for what reasons they are preferred, what kind of changes they demand in the future and what their expectations are, and their thoughts on high-speed train and other advanced transportation systems have been determined. As a result of the findings, it has been seen that the expectations of the people living in Erzurum for the high-speed train line will be met positively.