Sağlık harcamalarının ekonomik büyüme üzerindeki etkileri: Türkiye için bir değerlendirme
Effects on economic growth of health expenditures: An evaluation for Turkey
  1. Tez No: 470540
  2. Yazar: BİRGÜL KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VOLKAN ÖNGEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Economics, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Çalışmada 1980–2015 yılları arasında Türkiye'deki sağlık harcamalarının ekonomik büyüme üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. Geçmişte yapılan çalışmaların büyük bir kısmı, genellikle ekonomik büyüme sürecinde beşeri sermayenin rolünü vurgulamışlar ve eğitim ile ekonomik büyüme arasındaki ilişki üzerinde yoğunlaşmışlardır. Çalışmada sağlığın ekonomik büyüme üzerindeki reel etkisi araştırılmıştır. Sağlık sektörünü niteleyebilmek amacıyla kullanılan veriler; kişi başına düşen sağlık harcaması, kişi başına düşen kamu sağlık harcaması, kişi başına düşen özel sağlık harcaması ve ekonomik büyüme olgusunu temsil edebilmesi amacıyla da kişi başına düşen GSYIH rakamları kullanılmıştır. Veriler toplandıktan sonra değerlendirmede Granger Nedensellik Testi ve Birim Kök testi uygulanarak sonuçlar değerlendirilmiştir. Analiz sonucunda; Kişi başına düşen gayrisafi yıllık yurtiçi hasıla ile, kişi başına düşen sağlık harcamaları arasında nedensellik ilişkisinin olmadığı sonucu elde edilmiştir. Dolayısıyla Sağlık harcamalarının ekonomik büyümeye etkisinin olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
. In this study, the effects of health expenditures on economic growth in Turkey were assessed between 1985 and 2015, Much of the work done in the past has generally emphasized the role of human capital in the process of economic growth and has focused on the relationship between education and economic growth. The real effect of health on economic growth in the study was investigated. Data used to qualify the healthcare industry; Per capita GDP figures were used in order to represent health expenditure per capita, public health expenditure per capita, private health expenditure per capita and economic growth. After the data were collected, the results were evaluated by applying the Granger Causality Test and the Unit Root test. As a result of analysis; The result is that there is no causality relationship between per capita annual gross domestic product and per capita health spending. It has therefore been determined that health spending is not influenced by economic growth.