Otomatik malzeme taşıma sistemlerinin işletmelere uygulanması ile ilgili bir simülasyon çalışması
  1. Tez No: 47054
  2. Yazar: NİDA CİVELEK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HÜSEYİN BAŞLIGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
ÖZET Bu çalışmada, konvansiyonel malzeme taşıma sistemlerinin otomatize hale getirilmesinin verimlilik açısından ne gibi etkilerinin olacağını belirlemek amacıyla Çumra Kağıt San. A.Ş'de yapılan bir uygulama sunulmuştur. Uygulamaya konu olan bu işletmede, özellikle işlerin yoğun olduğu yaz aylarında, üretim birimleri önünde yarımamul stokları oluşmaktadır. Firmanın bu yarımamul stoklarından kurtulmak ve makina kapasitelerini arttırmak istemesi üzerine yeni otomatize bir malzeme taşıma sistemi tasarlanmıştır. Yeni tasarlanan bu sistemde, şu anda taşıma aracı olarak kullanılan forkliftlerin yerine konveyörler kullanılmıştır. Ancak firma yöneticileri yeni önerilen bu sistemin mevcut problemleri ortadan kaldırıp kaldıramayacağından emin olmadan, sadece varsayımlara dayanarak, köklü bir değişikliğe gitmek istememeleri üzerine önerilen sistemin taşımada sağlayacağı etkinliğin gösterilmesi amacıyla bir simülasyon çalışması yapılmıştır. Yapılan bu çalışmada SIMAN simülasyon dili kullanılarak iki ayrı program yazılmıştır. Bu programların modellenmesinde, tamamen gerçek sistemden elde edilen veriler kullanılmıştır. Model yapılarında sadece taşıyıcılar değiştirilerek diğer tüm özellikler aynı bırakılmıştır. Daha sonra programlar eşit süreler boyunca çalıştırılarak elde edilen sonuçlar değerlendirilmiş ve yeni önerilen sistemin daha etkin olduğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was conducted to anticipate the productivity of the automated conventional material handling system in Çumra Kağıt San. A.Ş. Especially during the busy days of summer, there is a problem of semiproducts being on the way, waiting in front of the production units. In order to prevent the semiproducts from being waited and to increase the capacity of machines, a new automated material handling system was designed. In this new system, forklifts are replaced by conveyors. The director of the company was reluctant to put this system into the practice because of the fact that they were not sure if that would solve the problem. Therefore, to show the effectiveness of this new system, simulation study was carried out using SIMAN language. Two simulation programs, with true data made available by the company, were done based on SIMAN language. Only forklifts were changed to be used and all others were kept the same in the model frame. After that, these two programs (one was for the forklifts and the other was for conveyors) run for the same amount of time and results were compared to one another. It was concluded that the suggested system was better than the old system. XI