Esnek üretim sistemleri ve Türkiye uygulaması
Flexible manufacturing systems and applications in Turkey
  1. Tez No: 99938
  2. Yazar: ÖZDEN BEYAZIT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZDEMİR AKMUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 284
Özet
ÖZET Son yıllarda yaşanan teknolojik gelişmeler üretim alanında kalitenin yükseltilmesi, müşteri taleplerine uygun çeşitli sayıda ve nitelikte ürün üretilmesi, tam zamanında üretim, stok seviyesinin düşürülmesi, sıfır hata gibi yeni eğilimleri gerçekleştirme olanağı yaratmıştır. Yeni üretim teknolojilerinin uygulanmaya başlanmasıyla birlikte üretime esneklik hakim olmuş; esnek teknolojilerin uygulanması farklı ürün üretimini olanaklı kılmıştır. Esnek üretim sistemi genel olarak alt yapısmı bilgisayar destekli üretim, bilgisayar destekli tasarım ve bilgisayar destekli süreç planlamasının oluşturduğu bilgisayarla bütünleşik üretim kavramının fiziksel bir uygulamasıdır. Esnek üretim sisteminin temel unsurları otomatik malzeme taşıma sistemleri, robotlar, grup teknolojisi ve nümerik kontrollü tezgahlandır. Bununla birlikte üretime yardımcı olmak üzere kullanılan tertibat, palet, konveyör gibi unsurlar da bulunmaktadır. Esnek üretim sistemlerinde her türlü üretim faaliyeti merkezi bir bilgisayar kontrolü altındadır. Ancak ekipman bakım-onanmı ve sistemin yönetilmesi gibi konularda insan gücüne ihtiyaç duyulmaktadır. Esnek üretim sistemine geçiş sürecinde işletmelerin en yaygın olarak karşı karşıya kaldıkları problemler tasarım, gruplama, robotlama ve yükleme problemleridir. Geçiş sürecinin sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilmesi için çalışanların eğitilmesi ve planlama basamaklarının oluşturulması gerekmektedir. Yüksek derecede üretilen ancak esnek olmayan transfer hattı ile, esnek ama verimli olmayan atölye tipinin olumlu yönlerini birleştiren esnek üretim sistemlerinin 246işletmelere sağladığı pek çok avantaj bulunmaktadır. Esnek üretim sistemini uygulayan işletmelerde hazırlık süreleri ortadan kalkar, makine kullanım oranlan artar, direkt işçilik maliyetlerinden önemli ölçüde tasarruf sağlanır, yanmamül stoklan azalır, kalite iyileşir ve daha etkin yönetim kontrolü sağlanır. Esnek üretim sistemlerinin bazı dezavantaj lan da bulunmaktadır. Bu sistemlerin ilk yatının maliyeti çok yüksektir, daha fazla uzmanlaşmış işgücü gerektirir ve beklenen sonuçlar uzun bir dönem sonunda gerçekleşir. Aynca her esnek üretim sisteminin kurulacak işletmenin özel ihtiyaçlanna göre tasarlanması gerekmektedir. Ülkemizde az sayıda işletme esnek üretim sistemlerini uygulamaktadır. Ancak işletmelerimizin yaşanan yoğun rekabet ortamında kaliteyi yükselten, maliyetleri düşüren, hazırlık sürelerini ortadan kaldıran, esneklik sağlayan ve sonuçta rekabet gücünü artıran esnek üretim sistemlerini uygulamalan büyük avantaj sağlayacaktır. Analitik Hiyerarşi Metodu (AHP), sübjektif kararlann karar verme sürecinin bir parçası olduğu durumlarda kullanılmak üzere geliştirilmiş bir yöntemdir. AHP'nin geliştirilmesinden sonra, Expert Choice karar destek sistemi olarak geliştirilmiş ve kullanılmaya başlanmıştır. Expert Choice hiyerarşi biçiminde yapılandınlmış olan bir problemde yer alan kriterler, kriterler ve alternatifler arasında ikili karşılaştırma yapma olanağı sunarak bireylere ve gruplara karar vermede yardımcı olmaktadır. 247Analitik Netvörk Prosesi (ANP) ise, karar verme sürecini etkileyen kriterler ve alt-kriterler arasındaki her türlü bağımlılık ve geri beslemeyi sistematik olarak ortaya koyma olanağı veren ilk metodolojidir. AHP'yi ANP'nin özel bir uygulaması olarak kabul etmek mümkündür. ANP'nin de AHP gibi, yakın zamanda karar destek sistemi olarak Super Decisions adıyla yazılımı da geliştirilmiştir. AHP ve ANP metodlan çeşitli alanlarda bireylere ve gruplara karar vermede yardımcı olmakta ve en iyi alternatifin seçilmesi olanağını sunmaktadırlar. 248
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A flexible manufacturing system is a form of flexible automation in which several machine tools are linked together by a material-handling system, and all aspects of the system are controlled by a central computer. An FMS is distinguished from an automated production line by its ability to process more than one product style simultaneously. At any moment, each machine in the system may be processing a different part type. An FMS can also cope with changes in product mix and production schedule as demand patterns for the different products made on the system change over time. New product styles can be introduced into production with an FMS, so long as they fall within the range of products that the system is designed to process. This kind of system is therefore ideal when demand for the products is low to medium and there are likely to be changes in demand. The components of an FMS are (1) processing machines, which are usually CNC machine tools that perform machining operations, although other types of automated workstations such as inspection stations are also possible, (2) a material- handling system, such as a conveyor system, which is capable of delivering work parts to any machine in the FMS, (3) robotics, and (4) a central computer system that is responsible for communicating NC part programs to each machine and for coordinating the activities of the machines and the material-handling system. In addition, a fourth component of an FMS is human labour. Although the flexible manufacturing system represents a high level of production automation, people are still needed to manage the system, load and unload parts, change tools, and maintain and repair the equipment. 249Implementing a flexible manufacturing system can have great benefits for companies. With the implementation of this new technology they have been able to increase productivitiy, reduce direct labor, ease for expansion, reduce manufacturing lead time and improve quality. FMS selection can be a relatively complex decision for organizations. There are many criteria that should be considered. There are eight criteria that seem to be most important for most organizations. These include total cost, time, labor requirements, work in process, space requirements, volume flexibility, product mix flexibility, and process/routing flexibility. There are many barriers to its adoption most factories. These barries have been attributed to technical, economic, organization or political factors. It is very hard for most corporations, like most people to feel comfortable with change. Because of the fear of change many companies have been unwilling or unable to adopt these procedures. Also some economic factors have been prohibitive. Because of the relatively unstable conditions in many markets, companies are very afraid to try any thing new. Political and organizational factors can also cause problems, many of those related to the factors listed above. In unstable political climates or if the organization in unstable in some way, management is much more unlikely to invest in new technology. Flexible manufacturing systems's limitations are high initial costs, long implementation lead time, technological innovation and advence and software design. 250Analytic Hierarchy Process (AHP) provides the objective mathematics a proces the inescapably subjective and personal preferences of an individual or a group in making a decision. With the AHP and its generalization, the Analytic Network Process (ANP), one constructs hierarchies or feedback networks, then makes judgements or performs measurements on pairs of elements with respect to controlling element to derive ratio scales that are then synthesized throughout the structure to select the best alternative. In this study we have examined the best production system for Türk Traktör Fabrikası by using AHP and ANP methods. Our database is relaying on the research has been realized in Türk Traktör Fabrikası. As a conclusion we found that“implementation of flexible manufacturing system in entire organization”is the best overall alternative for Türk Traktör Fabrikası. 251