Vajinismus tedavisi sonrasında kadınların psikiyatrik belirtileri, cinselliğe bakışları ve evlilik doyumlarındaki değişimin incelenmesi
The analysi̇s of women's psychi̇atri̇c symptoms, thei̇r vi̇ewpoi̇nts towards sexuali̇ty and the change of thei̇r mari̇tal sati̇sfacti̇on after vagi̇ni̇smus treatment
  1. Tez No: 470547
  2. Yazar: MERVE EZBERCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİLİZ ŞÜKRÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Vajinismus gelişmekte olan ülkelerde sık rastlanan bir cinsel sorundur. Ülkemizde vajinismusa ilişkin çalışmalar oldukça sınırlıdır. Bu çalışmada, vajinismus hastalığı olan evli kadınların tedavi süreçlerinin sonrasında, tedavi öncesindeki psikiyatrik belirtileri, cinselliğe bakışları ve evlilik doyumlarındaki değişikliklerin saptanması amaçlanmıştır. Bu çalışmada, İstanbul ili sınırları içerisinde yaşayan rastgele seçim yöntemi ile belirlenen tedaviye yeni başlayan 23 vajinismus hastası kadınla çalışıldı. Cinsel Terapi süreci başlamadan önce, Kişisel Bilgi Formu, SCL-90-R, Kadın Cinsel İşlev Ölçeği (FSFI), Golombok-Rust Cinsel Doyum Ölçeği (Kadın Formu), Evlilik Uyum Ölçeği uygulanan hastalara tedavi tamamlandıktan sonra aynı ölçekler tekrar uygulandı.
Özet (Çeviri)
Vaginismus is a very common problem in developing countries. However the works in this area are quite limited in Turkey. The purpose of this work is the evaluation of the results and the comparison of the psychological symptoms, patients' viewpoints towards sexuality and marital satisfaction with the situation before the treatment. 23 women, suffering the conditions of vaginismus, within the boundaries of Istanbul city have been chosen randomly and collaborated with in this work. Before the sexual therapy started, personal information forms have been filled, SCL-90-R, The Female Sexual Function Index (FSFI), Golombok Rust Inventory of Sexual Satisfaction (for the women), Marital Adjustment Scale have been applied to the patients before and after the treatment.