Şanlıurfa ilinde buzağıların ishal olgularında rotavirusların araştırılması
Investigation of rotaviruses in diarrhea cases of calves in Şanliurfa province
  1. Tez No: 567114
  2. Yazar: ABDULLAH ÇOBAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÇABALAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Viroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
İshal yeni doğan buzağılarda çok önemli bir sorundur. Farklı viral, bakteriyel ve paraziter etkenler buzağılarda gastrointestinal problemlere neden olabilir. Buzağıların rotavirus enfeksiyonu, akut seyirli, yüksek morbidite ve mortalite, şiddetli gastroenteritis ile karakterize dünya genelinde yaygın olan en önemli viral hastalıklarından biridir. Hastalık etkeni kübik simetrili, zarfsız, çevre şartlarına dayanıklı ve çok bulaşıcı bir RNA virusudur. Bu çalışma, Şanlıurfa ilinde doğal enfekte ishalli buzağıların dışkılarında Ag ELISA test kiti kullanılarak rotaviral antijenlerin tespiti amacıyla yapıldı. Bu amaç için, Şanlıurfa ilinde farklı süt sığırcılığı işletmelerinde bulunan 94 adet ishal semptomlu buzağıdan dışkı örneği toplandı. Ticari Ag ELISA tanı testi ile incelenen 94 adet örnekten 21 adedi (%22.34) rotaviral antijenler yönünden pozitif, 73 adedi (%77.66) ise negatif olarak tespit edildi. Araştırma sonucunda, Şanlıurfa ilinde buzağıların ishal olgularında rotavirusların varlığı ve önemi ortaya konuldu.
Özet (Çeviri)
Diarrhea is a very important problem in neonatal calves. Different viral, bacterial and parasitic agents can cause gastrointestinal problems in calves. Rotavirus infection of calves is one of the most important viral diseases which are common worldwide characterized by acute disease, high morbidity and mortality, severe gastroenteritis. Agent of disease, a disease-causing, icosahedral symmetry, non-enveloped, environmental-resistant and highly contagious RNA virus. This study was carried out in order to determine rotaviral antigens by using Ag ELISA diagnostic kit in faeces of naturally infected diarrhea calves. For this purpose, fecal samples were collected from 94 calves with diarrhea symptoms in Şanlıurfa province. Of the 94 samples examined by commercial Ag ELISA diagnostic test, 21 (22.34%) were positive for rotaviral antigens and 73 (77.66%) were negative. As a result of the study, the presence and importance of rotaviruses in diarrhea cases of calves in Şanlıurfa province was revealed.