Sera otomasyonunda fonksiyonel akıllı sistemlerin geliştirilmesi ve uygulanması
Development and application of functional intelligent system for greenhouse automation
- Tez No: 470628
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AĞAH AYĞAHOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
Günümüzdeki seralarda, bitkiler sebzeler yetiştirerek klasik durumlara göre daha verimli, düzgün, birim alan başına daha fazla ürün alınabilir hale gelmiştir. Bu verimi arttırma bitkiler üzerindeki etkisini bilinmemektedir. Bu bitkileri tüketen insanlarında sağlığına dair etkisi bilim tarafından halen tam olarak bilinememektedir. Sera iç ortamı içerisindeki sıcaklık, nem, toprak kimyası, ışıklandırma, sulama, sulama suyunun kimyası, havalandırma ısıtma gibi etkenlerin bitki üzerindeki etkileri incelemek istenmektedir. Özellikle yukarıda bassedilen sebepler ve ortam şartlarınınher bitki üzerindeki etkilerini belirlemek amacıyla sürekli çalışan ve sistemin oluşturduğu ortamdaki değişimlerin kontrol edilebileceği bir sera otomasyonu prototipi ihtiyacı doğmuştur. Bu ihtiyacı karşılamak için çeşitli sensörlerin bulunduğu havalandırma sulama ısıtma ışıklandırma yapabilen ve bunların ölçülerini zamanlayarak teknik veriler oluşturmaya yarDivcı olabilecek RTC saat devresi ile zaman karşılaştırıcı ve otomatik karar mekanizması oluşturan bir makine prototip tasarımı yapılmıştır. Böyle bir makine üzerinden analiz yapılması ve bu makine üzerinde oluşabilecek bütün hataları da teknik olarak idrak edilebilmesi istemektedir. Bu yüzden sera otomasyonu prototipinde, sistemin elektronik kart yazılımı ve tasarımı, dokunmatik ekran tasarımı sera mekanik parçalarının imalatı ve bazı plastik parçaların 3d yazıcıda üretimi olmak üzere bütün makine üretim basamakları oluşturulmuş ve imal edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today's greenhouses, plants, vegetables cultivates according to the classical situation, a more efficient, properly, has become more product per unit area can be obtained. This yield increasing effect on the plants is unknown. Likewise the effect on the health of the people that consume these plants is not fully known by science. Within the internal environment of the greenhouse temperature, moisture, soil Chemistry, lighting, irrigation, irrigation water chemistry, heating, ventilation are required to examine the effects of factors on the plant. In particular, the need for a greenhouse automation prototype, which can be used to control changes in the environment that is constantly working and systematically determined to determine the effects of the above conditions and environmental conditions on the plant. Various sensors in order to meet this need is located where ventilation, irrigation, lighting, and heating capable of by scheduling Time Clock RTC with their technical data comparator circuit that help you to create metrics and automated decision-forming mechanism of a machine The design of the prototype are reviewed. The analysis on such a machine and any errors that may occur on this machine or wants to be perceived as technical. So in the prototype greenhouse automation system software and electronic card design, touch screen design on a 3D printer and some plastic parts for the manufacture of mechanical parts for greenhouse production the production stage of the machine created and manufactured.