Seralarda ürün toplama ve ilaçlama makinasının PLC ile kontrolü
The Control of time machine used for carrying products and spraying insectiside in greenhause with PLC
- Tez No: 68173
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜNGÖR BAL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Eğitim ve Öğretim, Electrical and Electronics Engineering, Education and Training
 - Yıl: 1997
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET Günümüzde otomasyon hızla gelişmekte ve yayılmaktadır. Ülkemizde endüstri otomasyona geçişte önemli bir gelişme sağlamıştır. Fakat tarım sektörü bu konuya yeterli ilgiyi göstermemiştir. Seralarda ürün taşımak ve ilaçlama yapmak için hazırlanan bu otomasyonda programlanabilen mantık kontrol edici (Programmable logic controller) kullanılmıştır. PLC sınır anahtarları, sensörler, fotoseller v.b. gibi elemanlardan sinyal alıp işlemekte ve daha sonra kontaktörler vasıtasıyle tahrik motorlarını, selenoidleri ve kasa tutma bobinlerini kontrol etmektedir. Kullanılan PLC Omron sysmac CQM1 marka olup 16 girişi ve 16 çıkışı vardır. Bu sistem büyük oranda işgücü tasarrufunu ve çalışanların ilaçların etkisinden uzak tutulmasını sağlar. Ayrıca seradaki bitkiler homojen bir şekilde ilaçlanır ve ilaç ekonomik bir şekilde kullanılır. Sistem uzun vadede ekonomik olup çok sık bakım ve tamir gerektirmez. Serasında bu sistemi uygulayan bir çiftçi otomasyona ileri bir seviyeden başlamış olur ve ihtiyaç duyduğunda sisteme daha değişik amaçlı diğer kontrolları da ekleyebilir. ANAHTAR KELİMELER : PLC'ler, Sera otomasyonu. BİLİM KODU : 626.01.01
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Nowadays, automation is developing and spreading out increasingly. The industry in our country has developed to some extent in automation. But, the sector of agriculture hasn't interested enough in automation. A programmable logic controller (PLC) was used in this automation that was prepared to carry products and to spray insecticide on vegetables in greenhouses. PLC gets signals from limit switches, sensers, photocells, e.c.t. and runs. And then, it controls incitement motors of electric, selonoid valves, and coils of hold case by contactors. A PLC whose brand is Omron sysmac CQM1 is used in this system. It has 16 inputs and 16 outputs. This system economizes human productive effort and protects farmers from harmfuls of insecticide. Moreover, vegetables in greenhouse are spraged equally with insecticide and insecticide is used economicly. This system is economic in long time and doesn't need frequently maintain and repair. A farmer who applies this system in his greenhouse begins to automation from high level. When he needs, he can add the other controls to the system. KEY WORDS : PLC's, Greenhouse automation. SCIENCE CODE : 626.01.01