Chiral spin glasses, continuum of devil's staircases, and thresholded roughening from frozen impurities
Helezoni spin camları, sürekli ̧şeytan merdivenleri ve donmuş düzensizliklerden eşiklenmiş kabalaşma
  1. Tez No: 470652
  2. Yazar: TOLGA ÇAĞLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET NİHAT BERKER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Tek eksenli anizotropik üç boyutlu Ising modelinin kabala¸sma faz diyagramı, sert spin ortalama alan yöntemiyle çıkarılmıştır. Rastgele donuk ignelenmiş merkezler ve ekşiltilmiş baglar ile izotropik ve anizotropik Ising modelinin arayüzünün, ardışık eşikli ˘anizotropi etkileşmelerinde kabalaştğı görülmüştür. Ortaya koyduğumuz donmuş karmaşık helezoni, renormalizasyon grubu kuramıyla üç örnekte incelenmiştir: 3−durumlu helezoni Potts spin camındaki karşıt sol-sag helezoni etkileşmeler ile bütünsel faz diyagramı çıkarılmış ve yeni spin camı elde edilmiştir. Bütünsel faz diyagramı, sıcaklık, helezoni yogunluğu, ve helezoni bozma yoğunluğu değişkenlerine bağlı olarak çıkarılmı¸stır. Daha önce görülmemiş lifli mikroreentrans bölgeleri ferromanyetik, sol helezonik, sağ helezonik ve helezonik spin camı fazlarını iç içe barındırdıgı gösterilmiştir. Helezonik spin camının düzensiz faz ile yaptıgı hududun, beklentinin aksi yönde, helezonik spin camından daha kaotik oldugu belirtilmiştir. ˘ q−durumlu helezoni saat çifte spin camının bütünsel faz diyagramı, donmuş karşıt sol-sağ helezoni ve ferromanyetik-antiferromanyetik etkileşmeler ile hesaplanmıştır. Bu faz diyagramı sıcaklık, helezoni şiddeti, antiferromanyetik etkileşme yoğunluğu ve helezoni bozma yoğunluğu değişkenlerine bağlı olarak çıkarılmıştır. q = 5 için çıkarılan bütünsel faz diyagramında ferromanyetik, çok sayıda farklı atımlı helezoni, helezoni spin camı ve her noktada kritik olan cebirsel fazlar bulunmuştur. Ferromanyetik ve helezoni fazlar iç içe girerek sürekli değişen şeytan merdiven yapılarını oluşturmaktadır. q = 4 için oluşturulan faz diyagramı, alışılagelmiş, helezoni ve kuadrupolar spin camlarını içermektedir. Kaotik davranışlar, spin camları ve spin camlarının diger fazlarla hudutlarında Lyapunov üstelleri ile belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The roughening phase diagram of the three-dimensional Ising model with uniaxially anisotropic interactions is calculated for the entire range of anisotropy, using hard-spin mean-field theory. Quenched random pinning centers and missing bonds on the interface of isotropic and anisotropic Ising models show domain boundary roughening that exhibits consecutive thresholding transitions as a function of interaction anisotropy. Quenched random chirality is introduced and investigated using renormalization-group theory for three examples: The global phase diagram of 3−state chiral Potts spin glass with competing left-right chiral interactions is obtained for chirality concentration, chirality breaking concentration and temperature, showing a new spin-glass phase. An unusual fibrous patchwork of microreentrances of all four (ferromagnetic, left chiral, right chiral, chiral spin glass) ordered phases is seen. The spin-glass phase boundary to disordered phase shows, unusually, more chaotic behavior than the chiral spin-glass phase itself. The q−state chiral clock double spin-glass model has competing left-right chiral and ferromagnetic-antiferromagnetic interactions. The global phase diagram is obtained for antiferromagnetic bond concentration, chirality-breaking concentration, random chirality strength, and temperature. The global phase diagram for q = 5 includes a ferromagnetic, a multitude of chiral phases with different pitches, a chiral spin glass, an algebraically ordered critical phases. The ferromagnetic and chiral phases intercede with each other to form a widely varying continuum of Devil's staircase structures. The global phase diagram for q = 4 shows, four different spin-glass phases, including conventional, chiral, and quadrupolar spin-glass phases, and phase transitions between spin-glass phases. Chaotic behaviors are measured through Lyapunov exponents.