HNC Yaklaşıklığı altında LJ akışkanının yapı ve termodinamik özelliklerinin incelenmesi
- Tez No: 47066
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HANDAN GÜRBÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 32
Özet
ÖZET Sıvı halin anlaşılmasında, yapı ve termodinamik niceliklerin incelenmesi bir temel oluşturur. Bu nicelikler, basınç, enerji ve sıkışabilirlik denklemleri ile g(r) radyal dağılım fonksiyonu ve S(q) yapı faktörleridir. Bu çalışmada, Lennard-Jones(LJ) potensiyelini kullanarak, Hypernetted- Chain(HNC) yaklaşıklığı ile Sıvı argon'un yapısı ve termodinamik özellikleri tartışılmıştır. Sıvı teorilerinin integral denklemlerinin çoğunun başlama noktası olan Ornsteın-Zernike(OZ) denkleminin nümerik çözümü üzerine çalışılmıştır. II
Özet (Çeviri)
SUMMARY In the understanding of liquid state, an examination of the structure and thermodynamic quantities such as pressure, energy, compressibility equations and g(r) radial distribution functions, S(q) structure factors forms a basis. In this work, structure of liquid argon and its thermodynamic characteristics have been discussed under the Hypernetted-Chain(HNC) approximation, using the Lennard-Jones(LJ) potential. Also the numerical solution of the Omstein-Zernike(OZ) equation which is the starting point of the integral equations of liquid theories has been examined. m