Takım çeliklerinin kutu sementasyon tekniği kullanılarak yüksek aşınma direncine sahip TiBC tabakasıyla kaplanması
TiBC layer coating having high abrasion resistance of toll steels with using pack cementation method
  1. Tez No: 470662
  2. Yazar: LÜTFULLAH ÖZDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Makine parçalarının ve kalıp takımların ömürleri aşınma ve korozyon ile sınırlıdır. Bu sebeple aşınma ve korozyonun önlenebilmesi, her geçen gün ekonomik anlamda daha büyük önem kazanmaktadır. Bu sorunları ortadan kaldırmak ve takım ömürlerinin uzatmak için yeni nesil takım çelikleri üretilmektedir. Takımlarda, kullanılan malzemeleri daha pahalı olan yenileri ile değiştirmek yerine, yalnızca yüzeylerinin aşınma, korozyon vb. özelliklerini geliştirmek ise hem pratik hem ekonomiktir. Bu sebeple sert seramik film kaplamalar son yıllarda büyük bir gelişim göstermiştir. Bu çalışmada, AISI D6 soğuk iş takım çeliğinin yüzeyi kutu sementasyon tekniğiyle diğer bir ifadeyle Termo Reaktif Difüzyon (TRD) yöntemi kullanılarak, farklı sıcaklık ve sürelerde TiBC kaplanarak yüksek sertlik ve aşınma özellikleri ile birlikte takım ömrünün artırılması hedeflenmiştir. Bu amaçla, kaplama deneyleri sonrasında kaplama tabakasının optik mikroskobi, taramalı elektron mikroskobi (SEM) ve XRD analizleriyle birlikte, mikrosertlik ve aşınma testleri yapılmıştır. Böylece optimum kaplama kalınlığı ve aşınma direncine sahip kaplama parametresi tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The life span of machine parts and mold tools is limited by wear and corrosion. Therefore, the prevention of corrosion and wear is the most greater importance economically in the last period. A new generation of tool steels are being produced to eliminate these issues and extend the lifetime of the tool. Metarials to useing in tools instead of new tools that more expensive, just wear the surfaces, corrosion etc. devoloping of features is both pratice and economic. Therefore, hard ceramic film coatings have shown a great improvement in recent years. In this work, AISI D6 cold work tool steel by useing Thermo Reactive Diffusion (TRD) tecnical is improved qualification of hardness and wear characteristics. For this purpose, the hard and the same carbide layers were formed by diffusing TiBC on the impossible mold surfaces by TRD method.