Türkiye'de patates üretimi, sorunları, fiyat-miktar-maliyet ilişkisi
Potato production, problems, price-quantity-cost relationship in Turkey
- Tez No: 470704
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMİHA KIZILOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarım İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Patates bitkisi, sahip olduğu önemli besin maddeleri; nişasta halinde karbonhidrat, protein, vitaminler, demir ve farklı iklim şartlarına kolaylıkla uyum sağlayabilmesi nedeni ile dünya üzerinde var olan neredeyse tüm coğrafyalarda kolaylıkla ve başarı ile yetiştirilen ve insanların tahıllardan sonra beslenmesinde önemli bir paya sahip olan bir bitkidir. Bu çalışmanın amacı, Türkiye için de son derece önemli bir besin kaynağı olan patatesin üretim sorunlarına çözüm önerileri sunmaktadır. Bu amaç kapsamında patates bitkisine ilişkin üretimi fiyat, miktar ve maliyet verilerine ilişkin zaman serileri analiz edilmiş ve patates ile ilgili önemli iktisadi ilişki elde edilmiştir
Özet (Çeviri)
Potato is a plant which have importan tnutrients such as; carbohydrate, protein, vitamins, ferro. Alsopotato is capable to yield different climate circumstances and moreover producing potato is easy. Because of thesespecialties, potato is one of the most important nutrient in humans' and animals' nutrition. Theaim of this study is to find out solutions for the problems faced up with during the production processes of potato in Turkey. In the concept of this aim, a time series analysis is conducted forfinding out the relationship among price, quantity and cost of potato in Turkey