Modifiye sedir odununun bazı fiziksel ve kimyasal özellikleri
Chemical and physical properties of modified cedar wood
- Tez No: 470708
- Danışmanlar: PROF. DR. BİROL ÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Wood Products, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tez çalışmasında ısıl işlem görmüş sedir (Cedrus libani A.) odunun bazı fiziksel ve kimyasal özellikleri araştırılmıştır. Isıl işlem, dört farklı sıcaklıkta (120, 150, 180 ve 210 ° C) ve üç farklı zaman periyodunda (2, 5 ve 8 saat) gerçekleştirilmiştir. Elde edilen örneklerin kimyasal özellikleri KBr pelet hazırlanarak FT-Infrared spektroskobi kullanılarak belirlenmiştir. Isıl işlem genellikle hücre duvarı, hemiselüloz parçalanması ve uzun zincirli moleküllerin modifikasyonu, hidroksil gruplarının esterifikasyonu, hemiselülozun indirgenmesi ve odun içindeki erişilebilir OH gruplarının sayısı da dahil olmak üzere kimyasal değişiklikler meydana getirmektedir. Hidroksil guruplarında değişimler meydana gelmiş (H1429/897) ve kristal yapı ısı ile birlikte artmıştır (1,21, 1,33, 1,25, 1,14 8 saatlik ısıl işlem sonucu). Seluloz oranları (A1370/670) değişmiş kontrol örneği ile farklılıklar ( 3,30, 4,66, 2,39, 4,03) süre ve zamana göre ( 3,13, 3,60, 3,33, 1,29) değerleri şeklinde göstermiştir. Karbonil piklerinde 1740 nm dalgaboyunda ısı ve zamana bağlı olarak artış görülmektedir. Buna göre en belirgin değişiklikler 8 saatlik işlem için 180 ve 210 ° C de gerçekleşmiştir. Yüzey enerjileri üç farklı çözelti ile temas açısı ölçümü sonucu Young eşitliği kullanılarak hesaplanmıştır. Bu numunelerin yüzey enerjisi bileşenlerinde nonpolar etkiler artmış ve hidrofobik hale gelmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, physical and chemical properties of heat treated Cedrus libani A. wood were investigated. Heat treatment was carried out at four different temperatures (120, 150, 180 and 210 ° C) and three different time period (2, 5 and 8 hours). Chemical properties of the samples were detected with FTIR spectroscopy using KBr pellets. Heat treatment generally results in chemical changes in the cell wall, hemicellulose degradation and the modification of long chain molecules, in addition chemical changes including the esterification of hydroxyl groups and reduction of hemicellulose and the number of accessible OH groups within wood. Hydroxyl groups (H1429/897) changed in heat treated samples and crystalinity increased with temperature(1,21, 1,33, 1,25, 1,14 for 8hr treatment period, respectively). Cellulose ratio (A1370/670) varied with heat treatment in control sample was ( 3,30, 4,66, 2,39, 4,03) where as treated samples varied with time and temperature ( 3,13, 3,60, 3,33, 1,29). Carbonyl peaks at 1740nm increased with time and heating periods. The most apparent changes takes place at 180 and 210 C for 8 hours treatment. Surface energy of the samples were detected with Young equations. Nonpolar content of the surface energy of these samples reduced and they become more hydrophobic.