Karaköy Tarım İşletmesi'nde yetiştirilen Jersey ırkı sığırlarda süt verim özellikleri, fenotipik, genetik ve çevresel yönelimlerin belirlenmesi
Determination of dairy productivity characteristics, phenotypic, genetic and environmental trends in Jersey cattle growing in Karakoy Agriculture Administration
  1. Tez No: 470707
  2. Yazar: DİLEK KABAKCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP AYDIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada, Karaköy Tarım İşletmesinde Yetiştirilen Jersey Irkı sığırlarda gerçek ve 305 günlük süt verimini etkileyen çevre faktörleri ile 305 günlük süt verimine ait bazı genetik parametreler fenotipik, genetik ve çevresel yönelimler araştırılmıştır. Genetik parametrelerden olan kalıtım derecesinin ve damızlık değerin hesaplanmasında wombat istatistik paket programı kullanılmıştır. Fenotipik, genotipik ve çevre faktörleri ve yönelimin belirlenmesinde SPSS istatistik paket programından yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, environmental factors affecting actual and 305 day milk production and some genetic, environmental and phenotypic trends of 305 day milk production of Jersey cattle growing in Karakoy Agricultural Administration were investigated. wombat statistical package program was used to estimate heritability and breeding value from genetic parameters. SPSS statistical package program was used to determine the effect of genotypic, environmental factors and phenotypic trends.