Acil servise başvuran hastalarda şok indeksi, modifiye şok indeksi, yaş şok indeksi ve perfüzyon indeksinin mortalite ve klinik seyir üzerindeki prediktif değeri
Predictive value of shock index, modified shock index, age shock index and perfusion index on clinical course and mortality in patients presenting to the emergency department
  1. Tez No: 768721
  2. Yazar: BURÇE SERRA KOÇKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN DOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Perfüzyon indeksi, şok indeksi, modifiye şok indeksi ve yaş şok indeksi çeşitli yoğun bakım ve acil servislerde (AS) hastaların klinik seyrini ve mortalitesini öngörmede kullanılan değerli belirteçlerdir. Bu belirteçler ile aciliyet şiddeti indeksi (AŞİ) birlikte kullanarak hastaların klinik seyrini ve mortalitesini öngörmeyi değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu prospektif, kesitsel, tek merkezli çalışma, Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniği'ne 10.01.2022- 10.08.2022 tarihleri arasında başvuran 18 yaş ve üzerindeki 991 hastayı içermektedir. Her hasta için perfüzyon indeksi, şok indeksi, modifiye şok indeksi, yaş şok indeksi ve diğer temel hayati belirti parametreleri ile AŞİ triyaj seviyeleri kaydedildi. Hastaların acil servis süresi sonunda taburculuk, hastaneye yatış ve ölüm gibi hastane sonuçları kaydedildi. Bulgular: AS'ye başvuran toplam 991 hasta (K/E: 525/466) AŞİ'ye göre kategorize edilerek çalışmaya dahil edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: Perfusion index, shock index, modified shock index and age shock index are valuable markers used to predict the clinical outcome and mortality of patients in various intensive care and emergency departments (ED). We aimed to evaluate the clinical outcome and mortality of the patients with these markers together with emergency severity index (ESI). Materials and Methods: This prospective,single-centered, cross-sectional study includes 991 patients over the age of 18 who applied to the Health Sciences University Istanbul Kanuni Sultan Süleyman Training and Research Hospital Emergency Medicine Department between the dates of 10.01.2022 and 10.08.2022. Perfusion index, shock index, modified shock index, age shock index and other basic vital signs parameters and ESI triage levels were recorded for each patient. Hospital outcomes such as discharge, hospitalization, and death were recorded at the end of the emergency room period. study was designed as a single-center cross-sectional clinical trial with prospective data. Results: A total of 991 patients (F/M: 525/466) admitted to ED were included in the study, categorized according to ESI.