Soma ışıklar idame desandresi kayaçlarının jeomekanik özellikleri ve tahkimat tasarım
  1. Tez No: 47076
  2. Yazar: YILMAZ ÖZÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SEYFİ KULAKSIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
ııı ÖZET Yüksek oranda şişmeye yatkın kil minerali içeren birimlerde açılan galeri tahkimatlarında gözlenen en önemli sorun şişme basıncının neden olduğu ortamdaki aşırı deformasyonlar ile bunun sonucu oluşan tahkimat çökmeleridir. Yukarıda belirtilen nedenler yüzünden, açıklığın sürüldüğü ortamdaki formasyonun, yapısal, jeolojik ve yapısal jeolojik özellikleriyle, ortamdaki kil minerallerin davranışının, uzun süreli yerinde gözlemler ve laboratuvar deneyleriyle belirlenmesi gerekir. Soma Işıklar Ana Nakliye Desandresi montmorillonit, kaolinit ve illit tipi kil minerali içeren silttaşı, marn ve kiltaşında sürülmektedir. Desandrenin değişik metrelerinde, aynada ve duvarlarda su geliri vardır. Yaklaşık 150 metre kalınlığındaki bir pasa yığınının altından geçmekte olan desandreyi aktif durumdaki beş adet fay kesmektedir. Kil, ortamdaki suyla etkileşip şişerek çok yüksek hacimlere ulaşmaktadır. Kilin şişmesi, aktif fayların hareketi ve desandrenin tabakaların konumuna uygun olarak açılmaması, ortamda uygulanan rijit bağ-beton tahkimatı birçok yerlerde hasara uğratmakta ve galeri açılması ağır ilerlemektedir. Bu problemler çoğu zaman toplam maliyete eşit olan tamir maliyetini arttırmaktadır. Bu çalışmada, desandrenin sürülmesi boyunca karşılaşılan ortamın jeolojik, yapısal jeolojik ve petrografik özellikleri ve tahkimatta meydana gelen deformasyonlann şekli yerinde arazi gözlemleri ve deformasyon ölçümleriyle belirlenmiştir. Laboratuvar deneylerinde, jeomekanik özellikleri belirlenmiştir. Deneylerden elde edilen ölçülmüş ve gözlenmiş parametrelere göre uygun bir tahkimat tasarımı yapılarak önerilmiştir. Gözlemler ve deneysel verilere göre desandrede en az 68 cm kalınlığında tam dairesel beton tahkimatın kullanılması gerektiği belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The main problems in supporting an underground opening where the rock is mainly consist of clay minerals with very high rate of swelling properties are excessive pressure generated by swelling deformation and thus support collapses. Because of above mentioned conditions structural, geological, and structural geological properties of formation where the opening is driven and behaviour of clay bearing rocks must completely be determined by laboratory experiments and in-situ observations taking long period of time. Soma Işıklar Main Transport Decline Drivage is driven in rocks of siltstone, marl, and claystone which consist of montmorillonite, caolinite and illite. There is a high rate of water inflow in different parts of decline and at the face and walls. The decline passing under a spoil pile having a thickness of 150 meters is cut by five active faults. The clay activated by underground water swells and its volume increases. Because of swelling clays, the movement of active faults and the wrong position of decline drivage, the applied steel arch-concrete lining fails frequently and is destroyed upon opening in many places. So, shaft advancing rate decreases. These problems increase the maintanence cost which usually equals to total cost In this research, geological, structural geological, and petrographical properties of formations encountered during drivage of decline, and shape of support deformations are determined by in-situ field observations, deformation measurements. In laboratory experiments, geomechanical properties are determined. An optimum support design is recommended according to measured and observed parameters determined by experiments. According to the observations and experimental data, fully circular concrete lining which has a thickness of 68 cm must be used as the main support system for the Soma Işıklar Decline Drivage.