Farklı plastik örtü kalınlığına sahip alçak tünellerin ve tohum ekim zamanlarının sanayi domatesinde fide kalitesine etkileri
The Effects of different plastic cover thickness of low tunnels and sowing dates on processing tomato seedling
  1. Tez No: 128259
  2. Yazar: MESUT ÇAMLILAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HÜSEYİN PADEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
HI ÖZET Farklı Plastik Örtü Kalınlığına Sahip Alçak Tünellerin ve Tohum Ekim Zamanlarının Sanayi Domatesinde Fide Kalitesine Etkileri Bu araştırma, 2000 yılında Isparta ekolojik koşullarında, domates fidesi yetiştiriciliğinde, en uygun tek veya çift katlı alçak tünel ile tohum ekim zamanının belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmada sanayi tipi standart Rio Grande domates çeşidi tohumlan kullanılmıştır. Denemede 3 farklı ekim zamanı (7 Nisan, 14 Nisan ve 21 Nisan) uygulaması ve 3 farklı kalınlıkta Polietilen (PE) örtü (0.14 mm, 0.20 mm, 0.30 mm) ve bunların çift katlı kombinasyonları şeklinde (0.14+0.20 mm, 0.14+0.30 mm, 0.20+0.30 mm) örtülmüş 6 farklı alçak tünel kullanılmıştır. Araştırma sonuçlan aşağıdaki şekilde özetlenebilir; Uygulamalar içerisinde en yüksek fide boyu 0.20 mm kalınlığında PE ile örtülmüş alçak tünel ile 21 Nisan ekimi kombinasyonundan (26.87 cm) elde edilmiştir. Ekim zamanı uygulamaları içerisinde en yüksek fide boyu 21 Nisan ekimi uygulamasından (26.06 cm), farklı plastik kalınlığına sahip alçak tünel uygulamaları içerisinde ise en yüksek fide boyu 0.14+0.30 mm kalınlığında PE ile örtülmüş alçak tünel uygulamasında (24.18 cm) elde edilmiştir. Fide eni bakımından en yüksek değerler; ekim zamanı uygulamaları içerisinde 7 Nisan ekimi uygulamasında (18.19 cm), farklı plastik kalınlığına sahip alçak tünel uygulamaları içerisinde en yüksek fide eni 0.14 mm kalınlığında PE ile örtülmüş alçak tünel uygulamasında (17.76 cm) saptanmıştır. Uygulamalara bağımlı olarak fide kalınlığı (3.84-2.47 mm), % kura madde miktarı (% 12.28-6.73), azot içeriği (% 3.88-2.37), fosfor içeriği (% 0.84-0.15), potasyum içeriği (% 5.70-4.06), klorofil a mikta rı(10.93-5.56 ugr klorofil a/mgr kuru ağırlık), klorofil b miktarı ise (3.27-1.58 ugr klorofil b/mgr kuru ağırlık) arasında değişmiştir.IV Günlük ortalama iklim değerleri incelendiğinde; en yüksek toprak sıcaklığı 0.20+0.30 mm kalınlığında PE ile örtülmüş alçak tünel uygulamasında (17.98 °C), en yüksek hava sıcaklığı 0.14+0.20 mm kalınlığında PE ile örtülmüş alçak tüne,} uygulamasından (22.46 °C), en yüksek nispi nem 0.20+0.30 mm kalınlığında PE ile örtülmüş alçak tünel uygulamasında (% 77.62), en yüksek çiğlenme sıcaklığı 0.14+0.20 mm kalınlığında PE ile örtülmüş alçak tünel uygulamasında (17.36 °C), en yüksek ışık intensitesi ise 0.14 mm kalınlığında PE ile örtülmüş alçak tünel uygulamasında (4300.4 lux) elde edilmiştir. Çalışmada incelenen tüm fide karakterleri bakımından bir değerlendirme yapacak olursak; optimum kalitede fide eldesi için 7 Nisan ekim zamanı ve 0.30 mm kalınlığında PE örtü kullanımının pratikte uygulanabilir olduğunu söyleyebiliriz. ANAHTAR KELİMELER: Domates fidesi, ekim zamanı, plastik kalınlığı, alçak tünel
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Effects of Different Plastic Cover Thickness of Low Tunnels and Sowing Dates on Processing Tomato Seedling This research was carried out determine the suitable single or double layer plastic covering used the low tunnel and sowing times in quality of processing tomato seedling in İsparta conditions İn 2000. In this research was used the Rio Grande cultivar seeds. Three different sowing dates (7 April, 14 April, 21 April) applications and three different thickness of polyethylene (PE) ((1) 0. 14 mm, (2) 0.20 mm and (3) 0.30 mm) double layer combinations of these (1+2, 1+3, 2+3) used low tunnels were investigates. The results can be summerized; The highest seedling height (26.87 cm) were obtained from combination of 0.20 mm PE and 21 April. The highest seedling height were obtained from 21 April sowing dates applications, 0.14+0.30 mm PE application (24.18 cm) in the different plastic covering material applications. In the respect of seedling width were obtained from 7 April sowing dates application (18.19 cm) in the sowing dates applications, from thickness of 0.14 mm PE application (17.76 cm) in the plastic covering material applications. Depend of applications, seedling diameter, dry matter, N amount, P amount, K amount, chlorophyll a and chlorophyll b amount were changed between 3.84-2.47 mm, 12.28-6.73 %, 3.88-2.37 %, 0.84-0.15 %, 5.70-4.06 %, 10.93-5.56 ugr chlorophyll a/mgr dry matter, 3.27-1.58 ugr chlorophyll b/mgr dry matter, respectively. When the investigations of average values of daily; highest soil temperature, highest temperature, highest relative humidity, highest dew point, highest light intensity were obtained from the 0.20+0.30 mm PE application (17.98 °C), 0.14+0.20 mm PE application (22.46 °C), 0.20+0.30 mm PE application (77.62 %), 0.14+0.20 mm PE #^ application (17.36 °C), 0.14 mm PE application (4300.4 lux), respectively. SVI We can be propose for all optimum seedling characters to 7 April sowing dates and thickness of 0.30 mm PE covering material applications. KEY WORDS: Tomato seedling, sowing times, plastic thickness, low tunnel