Iki Ononis türünün antioksidan aktivitelerinin karşılaştırılması
Comparison of antioxidant activity of two Ononis species
  1. Tez No: 470783
  2. Yazar: ZAFER ÇOMAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA CALAPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Ononis türleri Anadolu geleneksel halk hekimliğinde çeşitli rahatsızlıklar için kullanılmaktadır.Bu çalışmada, iki Ononis türünden (O. pubescens ve O. ornithopodioides) elde edilen iki özütün (etil alkol ve su) antioksidan aktvite araştırıldı. Antioksidan etkiler serbest radikal (DPPH ve O2.), β-karoten ağartma yöntemi, indirgeme gücü ve metal şelatlama testleri içeren farklı test sistemleri ile değerlendirildi. Ayrıca, her bir özüt için toplam fenolik ve flavonoit miktarı da hesaplandı.Toplam fenolik ve flavonoit madde miktarı gibi antioksidan aktivite de kullanılan çözücüyle güçlü bir ilişki göstermektedir.Bu çalışmadan elde edilen sonuçlar Ononis türlerinin gıda ve farmasötik uygulamalarda doğal ajanların bir kaynağı olarak faydalı olabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Ononis species are used for several ailments in Anatolian folk medicine.In this work, we investigated antioxidant properties of two solvent extracts (ethanol and water) from two Ononis species (O. pubescens and O. ornithopodioides). Antioxidant activities were evaluated by different test systems including free radical scavenging (DPPH and O2.), β-carotene bleaching method, reducing power and metal chelating. Also, total phenolic and flavonoid contents were calculated for each extract.Antioxidant properties were strongly dependent upon the solvent used for extraction such as total phenolics and flavonoids.Results obtained in this work indicate that the Ononis species may be useful as a source of natural agents in food and pharmaceutical applications.