Ni-Ti ikili alaşımlarının borlama özelliklerinin incelenmesi
Investigation of boridi̇ng properties of Ni-Ti binary alloys
  1. Tez No: 470791
  2. Yazar: ŞULE DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZIM UÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada, 900 0C de 2,4, 6 ve 8 saatlik süre borlama işlemine maruz bırakılan Ni-Ti ikili şekil hafızalı alaşımların borlama özellikleri (mikro yapı, borür tabakası, borür tabakası kinetiği, borür fazları ve sertlik değerleri) araştırılmıştır. İkili ve üçlü şekil hafızalı alaşımlar uygun ebatlarda kesilmişler ve ekabor Ni ortamında belirtilen süre ve sıcaklıkta borlanmışlardır. Alaşımların yüzeylerinde oluşan borür tabakasının karakterizasyonu optic mikroskop, taramalı electron mikroskobu (SEM) gerçekleştirilmiştir. Boür tabaka içinde ortaya çıkan silis ve borosilis fazlarının varlığı X-Işınları kırınımı ile belirlenmiştir. Borür tabakalarının mikrosertliği ve kalınlığı artan borlama süresi ile artmaktadır. Buna ilaveten, borür tabakasından ana yapıya giderken sertlik değerlerinde hızlıca bir düşüş görülmüştür. Borür tabakasındaki yüksek sertlik değerlerinin bu bölgede oluşan TiB2 borür fazının varlığına bağlanmıştır. Sonuçta, borür tabakası kalınlığı ile borlama süresi arasında parabolik bir ilişki elde edilmiş ve yayınma sabiti 0.62 × 10−8 cm2 s−1 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this work, the boriding properties (microstructure, boride layer, boride layer kinetics, boride phases and hardness values) of borided Ni-Ti binary shape memory alloys have been investigated at 1000 0C for 2, 4, 6 and 8 h. Binary shape memory alloys have been cut with appropriate dimensions and boronized in Ekabor-Ni boron source with indicated boriding temperature and time. Characterization of the boride layer formed on the surface of alloys was done by optical microscopy and scanning electron microscopy (SEM). The presence of boride, silicide and borosilicide phases in the boride layers was confirmed by X–ray diffraction (XRD) analysis. The thickness and microhardness of the boride layers increased with increasing boriding time. In addition to this, hardness profiles showed a rapid decrease in hardness moving from the boride layer to the main structure. The high hardness of the boride layer was attributed mainly to the formation of TiB2. Finally, a parabolic relationship was observed between layer thickness and boriding time, and the growth rate constant for the boriding treatment was calculated as 0.62 × 10−8 cm2 s−1.