Antalya Düzlerçamı Eşenadası Alageyik Üretim İstasyonu'nda fotokapan yöntemiyle alageyik (Cervus dama L.) popülasyon yoğunluklarının araştırılması
Investivagation of follow deer (Cervus dama L.) population densities by camera trap method in Antalya Düzlercami Esenadasi Breeding Station
  1. Tez No: 470821
  2. Yazar: HASAN ÇULHACI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YASİN ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Antalya Düzlerçamı Eşenadası Alageyik Üretim İstasyonu'nda Fotokapan Yöntemiyle Alageyik (Cervus dama L.) Popülasyon Yoğunluklarının Araştırılması isimli bu yüksek lisans tez çalışması Süleyman Demirel Üniversitesi Orman Fakültesi Yaban Hayatı Ekolojisi ve Yönetimi Bölümü'nde gerçekleştirilmiştir. Arazi çalışmaları, Eşenadası Alageyik Üretim İstasyonu'nda yürütülmüştür. Alageyik (Cervus dama L.) popülasyonlarının yoğunluk tespiti için, fotokapan yöntemi uygulanmış olup, iki yıllık süre zarfında, 203 günlük arazi çalışması yapılmıştır. Çalışma süresince 5 plot bölgeden 8 adet örnek alan alınarak ilk yıl 40 ve ikinci yıl 40 olmak üzere toplam 80 adet örnek alan belirlenmiştir. Bu alanlarda alageyike ait popülasyon yoğunluklarının araştırılması amacıyla fotokapanla örnekleme çalışması gerçekleştirilmiştir. Çalışmada, sistematik fotokapan yöntemi kullanılarak örnekleme çalışması gerçekleştirilmiş ve capture-recapture (Yakala-yeniden yakala) metodu kullanılarak alan içerisinde yayılış gösteren alageyiklerin, morfolojik özellikleri vasıtasıyla birey tespiti yapılmıştır. Çalışma sonucunda, çalışma alanımızda 80 adet bireyin varlığı tespit edilmiştir. Birey tespiti sonucunda, capture-recapture metodunda yer alan formül vasıtasıyla alanda yaklaşık olarak 97 yetişkin bireyin yayılış gösterdiği tespit edilmiştir. Yavru bireylerin varlığı bu hesaplamaya katılmayarak hata oranı en aza indirilmiştir. Yavru bireylerin bu rakama eklenmesiyle sahada 117 adet olduğu belirlenmiştir. Bu sonuçlar doğrultusunda uygulanan yöntemin sonuçlarının doğruluğu tespit edilmiştir. Ayrıca, 521 ha.'lık alanda 1 km2'ye düşen birey sayısı 18 birey olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Investigation of fallow deer population density with camera-traps methods in Antalya Duzlerçamı Eşenadası fallow deer breeding station is the master thesis was performed in Suleyman Demirel University, Faculty of Forestry at the Department of Wildlife Ecology and Management. Field studies were carried out in Eşenadası fallow deer breeding station. Camera-traps method is applied, within two years, the 203 day field study was conducted to determine the density of the population for fallow deer (Cervus dama L.). During the study, the first year were taken 8 sample plots from 5 plot area and second year were taken similarly, total of 80 sample plots was determined. Camera-traps sampling work was carried out for the purpose of investigation of the density of fallow deer population in these areas. In this study, using systematic camera-traps method was carried out sampling work and using capture-recapture method is made to identify by morphological features of fallow deer individuals which spreads in the area. As a result of the study, the presence of 80 individuals were identified in our study area. As a result of individual determinations, it was determined that approximately 97 adult individuals in the area by the formula in the capture-recapture method. Presence of puppies individual are not participating in this calculation because we want to minimized error rate. Puppies with individuals, it was determined that 117 individuals in the field. According to these results, the accuracy of the results of the applied method is determined. In addition, the number of individuals falling to 1 km2 have been identified as 18 individuals in 521 ha. field.