Fetal kafa görüntüleri için görüntü işleme sistemi tasarım ve gerçekleştirimi
Design and implementation of an image processing system for fetal head images
- Tez No: 47084
- Danışmanlar: PROF.DR. ÜMİT KARAKAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZET FETAL KAFA GÖRÜNTÜLERİ İÇİN GÖRÜNTÜ İŞLEME SİSTEMİ TASARIM VE GERÇEKLEŞTİRİMİ Zeynep ODÇIKIN ÖZDEMİR Bu tezin amacı, fetal ultrasound görüntülerini işleyebilen bir dizgenin geliştirimi ve gerçekleştirimidir. Dizgenin iki ana bölümü vardır: birinci bölüm, ultrasound görüntüleri için görüntü işleme aracıdır; ikinci bölüm ise fetal kafa görüntülerini otomatik olarak ölçer. Görüntü iyileştirme, bölümleme,“texture”çözümleme gibi bir çok görüntü işleme.tekniği dizgenin birinci bölümünü oluşturur. Bu bölüm, ultrasound görüntülerinin işlenebildiği menü destekli bir araçtır. Kullanıcı, iyileştirme teknikleri ile (nokta haritalama, kontrast ayarlama, kenar belirginleştirme, görüntü yumuşatma) veya bölümleme algoritmaları ile (eşikleme, kenar bulma), ultrasound görüntülerini işleyebilmektedir. Görüntünün istenilen bir kesimini büyütmek de mümkündür. Menü yardımı ile bu algoritmalar, istenilen sırada uygulanabilir. Dizgenin ikinci bölümünde, fetal kafa ile ilgili Biparietal çap (BPD) ve kafa çevresi (HC) gibi ultrasonografık parametreler sistem tarafından otomatik olarak hesaplanır. Ölçümlerin otomatik hesaplanmaları için ultrasound görüntüsündeki fetal kafa bölgesi belirlenmelidir. Otomatik ölçüm üç adımda incelenebilir: /) görüntü iyileştirme ile görüntü niteliği artar, i i) görüntü bölümleme, görüntüyü bir sonraki adım için anlamlı bölümlere ayrıştırır, /'/'/) görüntü çözümleme, önceki adımda işlenmiş görüntülerin tanımını yapar. Bu uygulamada, görüntü tanımı fetal kafa parametrelerini kapsar. Son adım ise fetal kafanın iç yapısı ile ilgili parametreleri çıkaran“texture”çözümlemesidir. Anahtar Sözcükler : Sayısal Görüntü İşleme, Görüntü İyileştirme, Görüntü Bölümleme, Kenar Bulma, Görüntü Analizi
Özet (Çeviri)
VI ACKNOWLEDGEMENTS I am indebted to a number of individuals who, either through discussions or by giving advises for my work, have contributed to the preparation of this thesis. I would like to thank to Professor Dr. Ümit Karakaş (Hacettepe University, Department of Computer Sciences and Engineering) as my supervisor. Also, Professor Dr. Sinan Beksaç (Hacettepe University, Department of Obstetrics and Gynecology) has been extremely helpful in many criticism about medical part of this study and in providing ultrasound fetal head images. In particular, I am grateful to my father Vuslat Odçıkm, my mother Fatma Odçılon and the other individuals of my family for their encouragement and all their helps about my graduate study. Thanks are due to Erkan İnan and Haluk Tüfekçi for corrections on the thesis report. I would like to thank Kutluk Alp İkiz for his help about the copies of this thesis. Finally, I would like thank Ferhat Savcı for his helps in the correction of the software errors of the system and providing some software tools. Special thanks go to H. Timuçin özdemir for giving valuable advises and helps in the completion of this thesis.