Norbonadien-Kuadrisiklan dönüşümüne yapı ve sübstitüent etkisinin kuramsal incelenmesi
  1. Tez No: 47083
  2. Yazar: TÜLAY ÇAĞLAYAN ÖZLÜ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NESRİN TOKAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Ill ÖZET Bu çalışmada, norbornadien-kuadrisiklan dönüşümüne yapı ve sübstitüent etkisi kuramsal olarak incelenmiştir. Hesaplamalarda yandeneysel MOPAC/MNDO yöntemi kullanılmıştır. Öncelikle, norbornadien-kuadrisiklan sistemine ait hesaplamalara temel oluşturmak ve [2+2] katılmasını kısa süreli hesaplamalarla inceleyebilmek amacıyla etilen- siklobütan sistemi ele alınmıştır. Norbornadien molekülü fotokimyasal olarak, molekül içi [2+2] katılmasıyla yüksek enerjili kuadrisiklana dönüşmektedir. Güneş enerjisinin kimyasal yolla depolanması konusunda yüksek tepkime entalpisi nedeniyle dikkati çeken norbornadien-kuadrisiklan sisteminin ve türevlerinin izomerleşme tepkimesinin temel durum ve uyarılmış (singlet, triplet) durumlar üzerinden olan potansiyel enerji yüzeyleri incelenmiştir. Temel durum ve uyarılmış durumlara ait olasılıklar literatür bilgileriyle de desteklenerek ele alınmıştır. Norbornadien-kuadrisiklan sisteminin türevlerini oluşturmak için literatürde deneysel olarak çalışılmış olan kromofor gruplar kullanılmıştır. Bu türevlerin MNDO yöntemiyle elde edilen aktifleşme enerjileri karşılaştırılmış ve geçiş durum geometrileri saptanmıştır. Norbornadien-kuadrisiklan dönüşüm tepkimesi triplet potansiyel enerji yüzeyinden gerçekleşmektedir. Saptanan geçiş durumu biradikalik karakterdedir. MNDO yöntemi benzer çalışmalar için kullanışlı gözükmektedir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In this work, structure and substituent effects on norbornadiene-quadricyclane conversion have been studied. Semiempirical MOPAC/MNDO method has been used in calculations. Firstly, ethylene-cyclobutane system has been examined to form a basis for norbornadiene-quadricyclane system and [2+2] addition. Norbornadiene molecule converts to higher energy quadricyclane via photochemical inner-molecule [2+2] addition. Ground and excited states (singlet, triplet) potential energy surface of norbornadiene-quadricyclane system which provides interesting possibilities for the storage of solar energy with chemical methods have been studied. Possibilities for ground and excited states have been examined theoretically and results have been compared with literature. Chromofor groups which have been used in experimental studies to form derivatives of norbornadiene-quadricyclane have also been employed in this work. Activation energies of these derivatives have been compared each other and transition state geometries have been determined. In general, norbornadiene- quadricyclane reactions have gone through the triplet potential energy surface and determined transition states have been found to be biradicalic. MNDO method is suitable for studies on similar systems.