Zayıf kompakt uzaylar üzerine
- Tez No: 47085
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HAYDAR EŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
IV ÖZET Dört bölümden oluşan bu çalışmada, topolojik uzaylarda zayıf kompakthklar ile bunlar arasındaki ilişkiler üzerine yapılan çalışmaların bir derlemesi yapıldı. Birinci bölümde, diğer bölümlerde gerekli olan ön bilgiler ve kavramlar verilmiştir. ikinci bölüm üç kesimden oluşmaktadır. Bu bölümde, Singal, Mathur, Noiri, Cammarato ve Özer tararından yaklaşık kompakt, hemen hemen kompakt ve hafif kompakt uzaylar üzerine yapılan çalışmalar incelenmiştir. Üçüncü bölümde, Hong ve Noiri tarafından tanımlanan RS-kompakt uzaylar ve bunlarla ilgili karakterizasyonlar verilmektedir. Dördüncü bölümde ise Zayıf kompakt ve R-kompakt uzaylar üzerine Cammarato ve Noiri'nin çalışmaları incelenmektedir. Ayrıca bu kompakthklar arasındaki ilişkiler verilmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This work consists of four chapters, and is a survey of studies into weak forms of compactness and the relations between them. The first chapter is devoted to an exposition of background material which is needed in the other chapters. The second chapter is divided into to three sections. These are devoted to studies of works of Singal, Mathur, Noiri, Cammarato and Özer on nearly compact, almost compact and lightly compact spaces respectively. In the third chapter RS-compact spaces, defined by Hong and Noiri, are studied and some characterizations are given. The fourth chapter is devoted to works by Cammarato and Noiri on weakly compact and R-compact spaces. In addition some relationships between these compactness properties are given.