Hemen hemen kompakt ve zayıf kompakt uzaylar
Almost compact spaces and weakly compact spaces
- Tez No: 58221
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÇİÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi HEMEN HEMEN KOMPAKT VE ZAYIF KOMPAKT UZAYLAR Mehmet ŞAHİN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Matematik Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Mustafa ÇİÇEK 1997, Sayfa: 82 Jüri: Doç. Dr. Mustafa ÇİÇEK Prof. Dr. Doğan ÇÖKER Doç. Dr. Cemil YILDIZ Bu tez dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, çalışmamız sırasında kullanacağımız temel tanım ve kavramları verdik. İkinci bölüm dört kesimden oluşmaktadır. Bu bölümde Singal, Mathur, Noiri, Carnahan ve Mashhour et al tarafından yaklaşık (nearly) kompakt uzaylar üzerine yapılan çalışmalar incelenmiştir. Üçüncü bölümde Singal ve Mathur ile Porter ve Thomas tarafından tanımlanan hemen hemen (almost) kompakt uzaylar ile ilgili karakterizasyonlar incelenmiştir. Dördüncü bölümde Cammaroto ve Faro tarafından tanımlanan ve Cammaroto ve Noiri tarafından geliştirilen zayıf (weakly) kompakt uzaylar ve bu uzayların yaklaşık kompakt ve hemen hemen kompakt uzaylarla ilişkileri incelenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Yaklaşık (Nearly) Kompakt Uzay, Hemen hemen (Almost) kompakt uzay, Zayıf (weakly) kompakt uzay, Hemen hemen sürekli fonksiyon, zayıf sürekli fonksiyon, Hemen hemen açık fonksiyon, Regüler açık küme, Regüler kapalı küme.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT Master Thesis ALMOST COMPACT SPACES AND WEAKLY COMPACT SPACES Mehmet ŞAHİN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Mathematics Supervisor: Assoc.Prof.Dr. Mustafa ÇİÇEK 1997, Page: 82 Jury: Assoc.Prof.Dr. Mustafa ÇİÇEK Prof.Dr. Doğan ÇÖKER Assoc.Prof.Dr. Cemil YILDIZ This thesis consists of four chapters. The first chapter is devoted to the instroductory concepts. The second chapter is divided into four sections. These are devoted to the studies of Singal, Mathur, Noiri, Carnahan, Mashhour et al on nearly compact spaces. In the third chapter almost compact spaces, defined by Singal and Mathur, are studied and some charecterizations are given. In the fourth chapter, weakly compact spaces, defined by Cammaroto and Faro and generalized by Cammaroto and Noiri, are given. In addition some relationships between nearly compact and weakly compact spaces and almost compact spaces are discussed. KEY WORDS: Nearly compact spaces, Almost compact spaces, Weakly compact spaces, Almost continuous functions, Weakly continuous functions, Regular open set, Regular closed set.