Doğal kaynaklardan izole edilen Lactobacillus brevis'in 16S rRNA ile moleküler tanılanması, fitaz enzimi aktivitesi, endüstriye kazandırılabilirliğinin araştırılması
A study on the molecular identification of Lactobacillus brevis isolated from natural sources by 16S rRNA, phytase enzyme activity and its potential industrial benefitability
  1. Tez No: 470867
  2. Yazar: OSMAN MALKOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NESLİHAN DİKBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Mikrobiyoloji, Biotechnology, Microbiology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Literatürde tanımlanan fitaz aynı zamanda kimyasal adıyla myo-inositol hexakisphosphate phosphohydrolase olarak ta bilinmektedir. Fitazlar; bitkiler, hayvanlar ve mikroorganizmalar tarafından üretilmektedir. Mikrobiyal kaynaklı fitazlar biyoteknolojik uygulamalar için tercih edilmektedir. Fitazlar; gıda sanayinde, yem katkısında, kağıt endüstrisinde ve toprak iyileştirmede tercih edilmektedir. Biyoteknolojide ise fitaz enzimi çalışmaları, enzimi gerek üretmede gerekse özelliklerinin geliştirilmesinde kullanılacak olan etkin bir araçtır. Bu çalışmada, taze kaşar peynirinden izolasyonu yapılmış olan Lactobacillus brevis suşunun 16S rRNA ile moleküler tanılanması, bakterinin fitaz enzimi aktivitesi ve endüstriye kazandırılabilirliğinin araştırılması amaçlanmıştır. Bakteri 16S rRNA yöntemi ile tanılanmıştır. % 99 oranında tanımlanan Lactobacillus brevis'ten üretilen ekstraselüler fitaz enziminin optimum sıcaklığı 50°C, optimum pH'sı ise 3,0 olarak bulunmuştur. Elde edilen sonuçlara göre bu bakterinin ürettiği enzimin karakteristik özelliklerinden dolayı endüstriye kazandırılabileceği, gıda sektöründe starter kültür olarak kullanılabileceği çalışmamızla teyit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The phytase identified in the literature is also known as myo-inositol hexakisphosphate phosphohydrolase with its chemical name. Phytases are be produced by plants, animals and microorganisms. Microbial-derived phytases are preferred for biotechnological applications. Phytases are preferred in food industry, feed additives, paper industry and soil improvement. In biotechnology, phytase enzyme studies are an effective tool to be used in the production of enzymes, or in the development of their properties. The aim of this study was to investigate the molecular identification of Lactobacillus brevis strain isolated from Kashar cheese by 16S rRNA, to determine its phytase enzyme activity and to evaluate its possible industrial benefitability. The identification was performed using the 16S rRNA method. The identification rate of Lactobacillus brevis was 99% and the optimum temperature of the extracellular phytase enzyme was determined as 50°C and the optimum pH was pH 3.0. According to the results, it has been confirmed with our study that the bacterium can be introduced to the industrial use due to the characteristics of the enzyme produced by this bacterium and that it can be used as a starter culture in the food industry.