Ketencik tohumu yağı (Camelina sativa)'nın gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss)'nda yağ asidi bağlayıcı (FABP) protein genlerinin bazı dokulardaki spesifik dağılımı ve yağ asidi kompozisyonuna etkileri
The effect of feeding with cameline seed oil (Camelina sativa) on fatty acid composition and tissue-specific distribution of fatty acid binding protein (FABP) genes in rainbow trout (Oncorhynchus mykiss)
  1. Tez No: 470868
  2. Yazar: SİNEM KEŞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHTAP BAYIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Su Ürünleri, Biotechnology, Aquatic Products
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada; yağ kaynağı olarak farklı oranlarda ketencik tohumu yağı ilave edilen yemlerle beslenen gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss)'nda yağ asidi bağlayıcı protein genlerinin (fabp3, fabp6) kas ve karaciğer doku spesifik dağılımı ve yağ asidi kompozisyonu incelenmiştir. Çalışma sonucunda karaciğer dokusunda, ΣSFA(doymuş yağ asidi) miktarı %100 balık yağı grubunda (%31,5±2) ve ΣMUFA(tekli doymamış yağ asidi) miktarı (%37,2±0,2) ise en yüksek %33 ketencik tohumu yağı ile beslenen grupta bulunurken, Σn-6 PUFA(çoklu doymamış yağ asidi)'da en yüksek %100 ketencik tohumu yağı (%15,2±0,3) ile beslenen grupta bulunmuştur. Σn-3 PUFA ve EPA+DHA(eikosapentaenoik+dokosaheksaenoik) en yüksek %67 ketencik tohumu yağı ile beslenen grupta sırayla %38,9±0,3 ve %33,3±0,3; Σn-3/n-6 ise en yüksek %33 ketencik tohumu yağı grubunda %3,8±0,2 olarak bulunmuştur. Kas dokusunda ise sırasıyla ΣSFA (%31,5±0,2), Σn-3/n-6 PUFA (%2,7±0,1) ve EPA+DHA (%23,1±0,4) en yüksek %100 balık yağı ile beslenen grupta bulunurken, ΣMUFA (%32,8±0,8), %33 ketencik tohumu yağı ile beslenen grupta, Σn-6 PUFA (%17,3±0,1) ve Σn-3 PUFA (%30,8±0,4) ise %100 ketencik tohumu yağı ile beslenen grupta bulunmuştur. Yağ asidi metabolizmasında önemli rolleri bulunan fabp3 ve fabp6'nın kas ve karaciğer doku ekspresyonları incelendiğinde; fabp6 hem %100 balık yağı grubunda (25,07±0,52) hem de %100 ketencik tohumu yağı grubunda (25,15±0,46) en yüksek karaciğer dokusunda belirlenirken, fabp3 %100 balık yağı grubunda (24,46±0,67) karaciğer dokusunda, %100 ketencik tohumu yağı grubunda ise (23,76±1,81) kas dokusunda belirlenmiştir. Sonuç olarak; gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss) diyetlerinde, ihtiyaç duyduğu yağ asitleri bakımından ketencik tohumu yağının yeterli olduğu ve yine dokulardaki yağ asidi bağlayıcı protein genlerinin (fabp3, fabp6) ekspresyonları incelendiğinde de yemlerinde balık yağına alternatif olarak ketencik tohumu yağının kullanılabilceği görülmüştür
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to determine tissue-specific distribution of fatty acid binding protein 3 (fabp3) and fatty acid binding protein 6 (fabp6) genes and fatty acid composition in rainbow trout (Oncorhynchus mykiss) liver and muscle fed with cameline seed oil and fish oil. As a result of the study, the highest ΣSFA amount was found in the 100% fish oil group (31,5±2%) the highest ΣMUFA amount was found in the 33% camelina seed oil (37,2±0,2%), the highest Σn-6 PUFA was found in the 100% camelina seed oil (15,2±0,3%) and the highest Σn-3 PUFA and EPA + DHA were in the 67% camelina seed oil, respectively, with 38.9±0.3% and 33.3±0.3%, respectively.However the highest Σn-3 / n-6 was found in the 33% camelina seed oil group (3.8±0.2%) in liver.The highest ΣSFA (31.5±0.2%), Σn-3 / n-6 PUFA (2,7±0,1%) and EPA+DHA (23,1 ± 0,4) amounts were found in the 100% fish oil group, respectively. ΣMUFA (32.8 ± 0.8%); Σn-6 PUFA (17.3±0.1%) and Σn-3 PUFA 30,8 ± 0,4% were found in the group fed with 100% camelina seed oil group. When muscle and liver tissue expressions of fabp3 and fabp6 which have important roles in fatty acid metabolism are examined, the highest fabp6 was found in liver both fish oil (25.07±0.52) and camelina seed oil group (25.15±0.46). The highest fabp3 value was determined in liver with 24.46±0.67 in the fish oil group and in the ketencik seed group (23.76±1.81), it was determined in the muscles. The highest fabp3 was determined in the liver of the fish oil group (24.46±0.67) and in the muscle of the camelina seed oil group (23.76±1.81). Finally, when the expression of the fatty acid binding protein genes (Fabp3, Fabp6)and fatty acid metabolism were examined, it has been observed that camelina seed oil can be use as an alternative to fish oil in rainbow trout (Oncorhynchus mykiss) diets.