Phanerochaete Chrysosporium biyomasının balık yemi olarak kullanabilme potansiyelinin belirlenmesi
The determination of potential of Phanerochaete chrysosporium biomass as fish meal
  1. Tez No: 470877
  2. Yazar: ÖZLEM GÜLMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK ALGUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada mısır maserasyon sıvısı (MMS) ile hazırlanan besi yerinde Phanerochaete chrysosporium'dan tek hücre proteini (THP) üretilmiş ve elde edilen protein gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss) için yem olarak kullanılmıştır. Yem rasyonlarındaki THP oranı %0(MU0, Kontrol), %12,5(MU1), %25(MU2),%50(MU3) olacak şekilde ayarlanmış ve gökkuşağı alabalıkları 45 gün boyunca hazırlanan bu yemlerle beslenmiştir. Çalışma sonuçlarına göre, yemdeki P.chrysosporium THP oranının %25'e kadar artmasıyla balıkların büyümesi de artış göstermiştir. Diğer yandan, yemdeki P.chrysosporium THP oranı %50 ye çıkarılınca büyüme de düşüş gözlenmiştir. %25'e kadar P.chrysosporium THP'sinin büyümede negatif bir etkisi olmadığı için gökkuşağı alabalığı yemlerinde kullanılabileceği bulunmuştur. Son olarak TAS(Total Antioksidan Seviye) TOS(Total Oksidatif Seviye) ve HSI(Hepatosomatik İndeks) testleri yapılarak P.chrysosporium biyomasının gökkuşağı alabalığı için %25'e kadar toksik etki göstermemesine rağmen %50 konsantasyonda biyomas içeren yem toksik etki gösterdiği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, single cell protein (SCP) was produced from Phanerochaete chrysosporium in liquid nutrient prepared with CSL (Corn Steep liquor) and obtained SCP was used as fishmeal for Rainbow trout (Oncorhynchus mykiss). SCP rate in feed ration was adjusted as %0(MU0), %12,5(MU1), %25(MU2), %50(MU3) and Rainbow trouts were feed these prepared fishmeals during 45 days. According to study results, fish growing increased directly proportional to 25% SCP rate. On the other hand, when the SCP rate was increased to 50%, a decline was observed in fish growing. Since P.chrysosporium SCP (25%) hasn't a negative effect in growth, it was observed that it will be used in Rainbow trouts fishmeals. Finally, TAS(Total Antioxidans Status), TOS(Total Oxidant Status) and HIS(Hepatosomatic Index) tests were performed. Whereas, fish feeds containing up to 25% of the P.chrysosporium biomass showed no toxic effects for the rainbow trout, but those containing 50% of the concentartion had toxic effects.