İnsan mitokondri DNA'sı D-Loop bölgesinin PCR ve restreksiyon (PCR) ve endonükleaz analizi ile araştırılması
  1. Tez No: 47088
  2. Yazar: HATİCE BALKAN, MERGEN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. CİHAN ÖNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
V ÖZET İnsan mitokondri DNA' 3i (mtMA) 16569 baz çifti (bç) büyüklüğünde, kapalı dairesel, çift zincirli, bir moleküldür. Son yıllarda insan mitokondri MA* sı evrim çalışmaları, adli tıp, ve akrabalık ilişkilerinin tesbiti için yapılan çalışmalar ve özellikle mtMÂ' sında ortaya çıkan mutasyonlarla bağlantılı olan aitokondriyal hastalıkların incelenmesi için araştırma konusu olmak tadır. Bu tez çalışması kapsamında, ırklara batta bireylere göre özgüllük gösteren mtMÂ' sı D-loop bölgesi Polimeraz Zincir Beaksiyonu (PCS) ile çoğaltılarak, restriksiyon endonûkleaz analizi ve MÂ dizi analizi yöntemleri ile incelenmiştir. Ayrıca Diabetes mellitus, kardiyomyopati, ienal tubular asidozis hastalıkları ve Pearson sendromu taşıyan bireylerin mtMA' lan Southern blot analiziyle incelenerek delesyon olup olmadığı araştırılmıştır. Yapılan bu tez çalışması ile, B-loop bölgesindeki mutasyonlarm varlığı, varsa bu mutasyonlarm Türk populasyonuna özgül olup olmadığının araştırılması amaçlanmıştır. Bu tez kapsamında yapılan çalışmalar, mitokondriyal MA hastalıkları, Türk populasyonunun evriminin araştırılması ve adli tıpta önemli olan MA parmak izi uygulamaları ile ilgili ileride yapılması düşünülen araştırmalar için gerekli yöntemleri işler hale getirmiş ve bir temel oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The double stranded, closed circular human mtDNA is a molecule of 16569 bp length. Recently, the studies on human mtDNA are concentrated on evolution researchs, forensic medicine and the determination of relationship. The mitochondrial diseases related to mutations found in mtDNA are also the subject of the studies. In this dissertation, the D-loop region in mtDNA which is specific to races and even to individuals is studied with polymerase chain reaction, restriction endonuclease analysis and BHA sequencing analysis techniques. The ittBHA of the individuals with diabetes mellitus, cardiomyopathy diseases and Pearson syndrome, are investigated by Southern blot analysis in order to determine whether there is a deletion or not. The purpose of this study is to detect the mutations in the D- loop region and to determine the specif ity of these mutations to Turkish population. This dissertation will be a basis for future researchs for the mtBIA diseases, the application of DNA finger printing technique in forensic medicine and evolution of mtDNA in Turkish population.