Kızıldağ (Isparta) Milli Parkı florası
  1. Tez No: 47087
  2. Yazar: BİROL MUTLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SADIK ERİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmada, Kızıldağ (İsparta) Milli Parla mn florası araştırılmıştır. Araştırma alanından 1993-1995 yıllarında 1354 bitki örneği toplanmış, çalışmalar sonunda 77 familya 325 cinse' e ait 643 tür saptanmıştır. Toplam floranın 96 (%14.93)' sı Türkiye için endemiktir. Toplanan türler arasından sadece 247 türün fitocoğrafik bölgesi tespit edilmiş olup bunların fitocoğrafik bölgelere dağılımı ve oranlan sırasıyla şöyledir: Iran-Turan elementleri 110 (% 17.10), Akdeniz elementleri 107 (% 16.64), Avrupa-Sibirya elementleri 30 (% 4.66), çok bölgeli veya fitocoğrafik bölgesi bilinmeyenler ise 396 (% 61.56). 7 tür Pteridophyta di vİ2y osuna, 636 tür ise Spermatophyta divizyosuna aittir. Gymnospermae alt divizyosu 7 türe, Angiospermae alt divizyosu 631 türe sahiptir. Angiospermlerden 542 tür Dicotyledon ve 89 tür Monocotyledon smıfina aittir. Tür sayısı bakımından büyük familyaların bazıları sırasıyla: Asteraceae 71 (% 11.04), Fabaceae 55 (%8.55), Brassicaceae 48 (%7.46), Poaceae 44 (%6.84), Lamiaceae 38 (%5.9). Tür sayısı bakımından en büyük cinslerin bazıları ise: Ranunculus 13 (%2.02), Veronica 11 (%1.71), Salvia 10 (%1.55), Centaurea 9 (1.39) veAlyssum 9 (%1.39). Araştırma alanının içinde yer aldığı B3 karesi için 125, C3 karesi için 17 olmak üzere toplam 142 bitki türü yeni kayıt olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the flora of Kızıldağ (İsparta) National Park has been studied. 1354 plant specimens were collected from the research area between 1993-1995 and at the end of this study it was determined that 643 species, belonging to 77 families, 325 genera were found. 96 (% 14.63) of the total flora are endemic for Turkey. The phytogeografic regions of only 247 species out of the collected material have been determined; Irano-Turanien 110 (% 17.10), Mediterranean 107 (% 16.64), Euro-Siberian 30 (% 4.66). The rest (396 species, % 61.56) of the total are either pluriregional or phytogeoraphically unknown. 7 species belong to Pteridophyta whereas 636 species belong to Spermatophyta. Gymnospermae has 7 species and Angiospermae have 631 species in the area. Dicotyledones and Monocotyledones have 542 and 89 species respectively in the Angiosperms. The greatest families according to their species in the area as follows; Asteraceae 71 (% 11.04), Fabaceae 55 (% 8.55), Brassicaceae 48 (% 7.46), Poaceae 44 (% 6.84), Lamiaceae 38 (% 5.9). The greatest genera according to their species in the area as follows; Ranunculus 13 (% 2.02), Veronica 11 (%1.71), Salvia 10 (% 1.55), Centaurea 9 (% 1.39) and Atyssum 9 (% 1.39). The 142 new records for B3 and C3 square was determinied from in this studied areas.