Köyceğiz Gölüne dökülen akarsuların su kalitesinin fiziko-kimyasal ve biyolojik parametrelerle belirlenmesi
Determination of water quality of running waters inflowing to Köyceğiz lake based on physico-chemical biological parameters
  1. Tez No: 47091
  2. Yazar: MUZAFFER DÜGEL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NİLGÜN KAZANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada Köyceğiz Gölü'ne dökülen Akarsuların su kalitesi fiziko- kimyasal ve biyolojik parametrelerle belirlenmeye çalışılmıştır. Fiziko- kimyasal veriler çevre Müştesarlığı'nın yayınladığı“Su Kirliliği ve Kontrolü Tönetmeliği”'ne göre değerlendirilmiştir. Biyolojik parametreler bentik makroinvertabratlarm çeşitlilik sıklık, baskınlık, gibi verileriyle ortaya çıkarılmıştır. Beş adet çeşitlilik indeksi kullanılmış ve bu çalışma için en kullanışlı olan indeks, Shannon- Weaver çeşitlilik indeksi olarak belirlenmiştir. Sorensen analizi ile de istasyonlar arasındaki benzerlikler bulunmuştur. Gelecekteki biyolojik izlemelerde kullanılabilecek, akarsu bentik makroinvertebrat faunası belirlenmiştir. Akarsuların su kalitesinin fiziko-kimyasal ve biyolojik parametrelerle birlikte belirlenmesinin gerekliliği açıklanmıştır. çalışma sonucunda akarsuların evsel ve tarımsal alanlardan gelen atıklardan etkilendiği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Water quality of running waters inflowing to Köyceğiz Lake were determined with physico-chemical and biological parameters. Physico- chemical data were evaluated according to regulation of Ministry of Environment. Biological parameters were estimated using frequency, dominance and diversity analyses of benthic macroinvertebrates. Five diversity indices were used among which the Shannon -Weaver diversity hides was useful for tiiis research. At the same time, by use of Sorensen analysis the similarity between stations was found. Benthic macroinvertebrate fauna which will be used in future biological monitoring studies were identified. It's emphasized that water quality of running v/aters should be determined not only with physico-chemical parameters but also with biological parameters. As a result, with this research we determined that running water have been polluted hy domestic and agricultural wastewater.