Silindirik kanatçıklar ile soğutulan fotovoltaik panelin enerji performansının deneysel olarak incelenmesi
Experimental investigation of photovoltaic panelin energy performance changed with cylindrical fins
- Tez No: 470922
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKHAN ÖMEROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Termodinamik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Çağımızda yenilenebilir enerji kaynakları gitgide önemini artırmaktadır. Yenilenebilir enerji kaynakları arasında en büyük gelişmeyi güneş enerjisi göstermiştir. Güneş enerjisinin farklı teknolojilerde değişik uygulama alanlarına sahip olduğu bilinmektedir. Fotovoltaik hücrelerin güneşten gelen ışınım akısının teorik olarak yaklaşık %15-20'lik bir kısmını elektriğe çevirdiği bilinmektedir. Gelen ışınım enerjisinin geri kalan kısmı ise ısıya dönüşmektedir. Isısı artan her maddenin sıcaklığı yükseldiği gibi panellerde de sıcaklık artışı görülmektedir. Bu sıcaklık artışının fotovoltaik hücrelerin verimlerini düşürdüğü gerek deneysel veriler sonucunda gerekse de literatür bilgileri incelendiğinde görülmektedir. Fotovoltaik hücreler sıvı ya da gaz bir akışkan ile soğutulunca elektriksel veriminde bir artış olmaktadır. Kullanılan akışkana kazandırılan termal enerji farklı ihtiyaçlar için kullanılabilir. Bahsi geçen bu sıcaklık yükselişinin önüne geçebilmek amacıyla bir deney düzeneği tasarlanıp imal edilmiştir. Güneş ışınımının ısıl enerji olarak geri dönüşümü için kanala farklı yüzey alanlarına sahip ve zorlanmış taşınıma maruz kalan farklı geometrilere sahip alüminyum kanatçıklar dizilmiştir. Bu kanatçıkların toplam verime olan etkileri tasarlanan kontrol hacmi içerisinde farklı diziliş konfigürasyonları yapılarak değerlendirilmiştir. Yapılan değerlendirmeler sonucunda şaşırtmalı dizilim de yüzey alanı daha az olmasına rağmen daha iyi bir performansa ulaşıldığı görülmüştür. Deney sisteminde farklı geometrilere (3mm, 6mm eksenel kanala sahip ve helisel şekle sahip kanatçıklar) ve diziliş pozisyonlarına (düz dizilim ve şaşırtmalı dizilim) sahip olan kanatçıklar kullanılmıştır. Bu kanatçıklar kullanıldığında elektriksel verim, kontrol hacmine giren hava hızına (3,3m/s – 3,9m/s – 4,5m/s) ve ışınım şiddetine(700 W/m2, 950 W/m2, 1200 W/m2) bağlı olarak %13,8-9,7 civarındadır. Bu rakam sıradan PV sisteminde ise %7,9-6,9 seviyelerine düşmektedir. Böylelikle farklı yüzey alanlarına sahip bu kanatçıkların fotovoltaik hücrelerden ısıyı çekerek fotovoltaik panelin sıcaklığının düşmesiyle birlikte verimin artmasında büyük rol oynadığı kanısına varılmıştır. Yapılan ölçümlemeler sonucunda fotovoltaik hücrelerin sürekli çalışma şartları sırasında elektriksel veriminin %7 seviyelerine düşmesinin önüne geçilmiştir. Bu enerji kazancının yanı sıra kontrol hacminden kazanılan termal enerji ise yine hava hızına bağlı olarak 630-304 Watt arasında olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Renewable energy sources are increasingly important in our time. Solar energy has shown the greatest development among renewable energy sources. It is known that solar energy has different application areas in different technologies. It is known that photovoltaic cells convert about 15% to 20% of the theoretical solar radiation flow to electricity. The rest of the incoming radiation energy is converted into heat. As the temperature of each item increases, the temperature increases in the panels as well. It is seen that this temperature increase decreases the yields of photovoltaic cells both as a result of experimental data and also when literature information is examined. There is an increase in the electrical efficiency of the photovoltaic cells when they are cooled with a gas fluid in the liquid. The thermal energy imparted to the fluid used can be used for different needs. An experimental setup has been designed and manufactured in order to avoid this temperature rise. For recycling solar radiation as thermal energy, the aluminum fins with different geometries have been arranged with different surface areas and different transport surfaces. The effects of these fins on total fertilization were evaluated by making different array configurations within the designed control volume. As a result of the evaluations made, it has been seen that even though the surprise array has a smaller surface area, better performance is achieved. In the test system, wings with different geometries (3mm, 6mm axial flow and wing with helical shape) and alignment positions (straight array and staggered array) were used. When these fins are used, the electrical efficiency depends on the air velocity entering the control volume (3,3m / s - 3,9m / s - 4,5m / s) and the radiation intensity (700W / m2, 950W / m2, 1200W / m2) ıs about 13,8-9,7%. This figure falls to 7.9-6.9% in ordinary PV system. Thus, it has come to the conclusion that these fins with different surface areas are attracting heat from the photovoltaic cells and thus play a major role in increasing the efficiency of the photovoltaic panel as the temperature decreases. As a result of the measurements made, the electrical efficiency of the photovoltaic cells is reduced to 7% during continuous operating conditions. In addition to this energy gain, the thermal energy obtained from the control volume is also between 630 and 304 Watts, depending on the air velocity.