İETT tema seçiminde aralık tip-2 bulanık AHP-TOPSIS hibrit model uygulaması
IETT theme selection interval type-2 fuzzy AHP-TOPSIS hybrid model application
  1. Tez No: 470941
  2. Yazar: ALİ ÜSKÜDAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAVUZ SELİM ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
İnsanların alternatifleri ya da kriterleri karşılaştırırken, aynı verilerin farklı insanlar için farklı anlamlar ifade etmesinden dolayı, elde edilen verilerin bulanık kümelerle ifade edilmesi daha doğrudur. Bulanık kümelerin ifade edilmesinde farklı yöntemler ve farklı dilsel terimler kullanılmaktadır. Literatürde, birçok tip-1 bulanık AHP ve tip-1 bulanık TOPSİS yöntemlerinin yanı sıra, son dönemlerde aralık tip-2 AHP ve aralık tip-2 TOPSİS yöntemleri geliştirilmiştir. İETT yönetim sisteminde mükemmelleşmek; çalışanların motivasyon, memnuniyet ve bilgi birikimlerini arttırmak; dengeli ve güçlü finansal yapıyı oluşturmak; çevreye duyarlı olmak ve yeni teknolojiler uygulamak; hizmet kalitesini geliştirmek; kurumsal bilgi birikimini yönetmek; kurumsal itibarı arttırmak gibi uzun dönemli 5 yıllık stratejik amaçların yanı sıra, yıllık olarak değişkenlik gösterebilen ve iyileştirilmiş sonuçlara ulaşmalarını sağlayacak olan, hizmet kalitesi, güçlü finansal yapı, iş ve yolcu güvenliği, etkili-verimli süreçler gibi temalar da yer almaktadır. Amacımız aralık tip-2 bulanık AHP ve aralık tip-2 bulanık TOPSİS yöntemini bir arada kullanarak, İETT'nin referans aldığı ve de Kaplan & Norton'un ileri sürdüğü kurumsal karne (Balanced Scorecard) yönteminde yer alan kriterler dikkate alarak, İETT'nin 5 yıllık kalkınma planı içerisinde önceden stratejik olarak belirlediği on iki alternatif arasından seçim yapmaktır.
Özet (Çeviri)
Since the same data expresses different meanings for different people, it is more accurate to explain them via fuzzy sets when comparing alternatives or criteria. Different methods and different linguistic terms are used to express fuzzy sets. There are many type-1 fuzzy AHP and type-1 fuzzy TOPSIS methods in the literature. In addition, interval type-2 AHP and interval type-2 TOPSIS methods have recently been introduced. The long-term 5-year strategic objectives of the IETT management system are; to increase employees' motivation, satisfaction and knowledge, to have a balanced and strong financial structure, to be sensitive to the environment, to apply new technologies, to improve the quality of service, to manage corporate knowledge and to increase the corporate reputation. In addition, there are annually changeable targets aiming to reach out developed results with themes such quality of service, strong financial structure, business and passenger safety, effective and productive processes etc. The purpose of the study is to present the interval type-2 fuzzy AHP method and the interval type-2 fuzzy TOPSIS method together utilizing the interval type-2 fuzzy sets. The interval type-2 fuzzy AHP and interval type-2 fuzzy TOPSIS methods were used together in the study. Selection was made among the twelve alternatives presented, taking into account the criteria provided in the balanced scorecard proposed by Kaplan and Norton in the selection of the IETT theme which was specifically addressed to help strategic choices.