Farklı fide kaplarının domates fide kalitesine etkisi
- Tez No: 10367
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTEN SEVGİCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
-41- ÖZE03 Farklı fide yetiştirme kaplarınım domates fide kalitesine etkisini araştırmak amacıyla yapılan bu deneme,Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi.Bahçe Bitkileri.Bölümünün sebze seralarında 1988 yılında tek ürün ve 1989 yılında ilkbahar ürünü, olmak üzere İki ayrı dönemde gerçekleştirilmiştir. 2Lek ürün döneminde fide şaşırtma kabı olarak. i-Ieprak bloklar 2-11 cm ağız, çapa olan plastik kaplar 3-10X12 cm lik siyah naylon torbalar 4-7X5 cffl'lik jiffy saksılar 5-8 cm ağız çaplı kil saksılar ©Imak üzere beş farklı tip fide kabı kullanılmış tır. Ancak bun¬ lardan jlffy saksılarda su düzeni sağlanamadığı için bitkile¬ rin gelişmesi zayıf olmuş VOE; bu nedenle ölçüme alınmamışlar, yani deneme dışı bırakılmışlardır. Her iki dönemde de deneme,tesadüf blokları deneme de¬ senine tıygun olarak,4 tekerrürlü olarak düzenlenmiştir.Her tekerrürde yedekleriyle oeraber 12f şer oitki Dulundurulınuş, DU oitkilerden 6*şar tanesinde ölçüm yapılmıştır. Bu oilgiler ışığında tek ürün döneuineie oaşiangıçda 240.' a?.ett.,,3;İ£fy saksılaELn deneme dışı bırakılmasıyla da t©p- iam li^. adet fide izlemeye alınmıştır, ilkbahar döneminde İse çalışmanın boyutları genişle¬ tilerek ve pratikde kullanma güçlüğü; olan fide kapları elimi - ne edilerek aşağıdaki fi.de yetiştirme kaplan kullanılmıştır: 1-15 cm ağız. çaplı, kil saksılar 2-S cm ağız- çaplı kil. saksılar 3-10X12 cm'lik beyaz, naylon torbalar 4-15x15 cm'lik beyaz, naylon torbalar 5-10X12 cm'likL siyah naylon torbalar 6-15X15 eitt'lik. füme naylon, torbalaar 7-7X5 em»lik âifty saksılar». BQ dönemde toplam 53^ adet fide izlemeye alınmıştır.-42- Parklı fide kaplarının domates fide kalitesine etki sini araştırmak amacıyla seraya dikime hazır hale gelmiş fi deler esas ölçü kabul edilerek, fide kalitesi İle direkt ilgili baz* özellikler- incelenmiştir. Bmlar|yaprak sayısı, yaprak eni-boyu, gövde uzunluğu.',: gövde kalınlığı, gövde yaş ve kuru ağırlığı, kök. uaunltoğu^kök yaş ve kuru ağırlığıdır. Somuçda tek ürün döneminde en iyi netice toprak bloklardan ^ilkbahar döneminde İse 15X15 cm boyutlu beyaa naylon torbalar fce yine aynı boyuttaki füme naylon torbalardan alınmıştır. Ancak pratikde kullanım olanaklarının çok güç olması nedeniyle toprak bloklar ilkbahar döneminde denemeye alınmamış ve sera domates üreticisine,her bakımdan olumlu özelliklere sahip olan 15X15 cm boyutlu beyaz: ve füme naylon torbaları kullanmaları önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
-43- SUMMARY Ehis study, whose aim was to investigate the effect of different seedling po&s ©a tomato seedling quality was carried ©at in the greenhouses of Horticulture Department at Agean University, Faculty of Agriculture in two different periods J as single cron production in 1988 and spring crop in 1989. luring; single crop production, fire different, pot types were used*3!hey were: It-Plastic pots whose diameter was 11 cm 2-Seil blocks 3-Black plastic- bags of 10212 cm 4- Jiffy pots ©f TO cm 5-Ciay pots whose diameter was 8 era, H*w«wer,îa the Jiffy pots the development of seedlings very weak, because af irregularity in the water regime. üîheref ore they were eliminated in the experiment. 33he trial was planned with Randomized Blocks Experi mental Design with four replications in both of years. ÎEhere were 12 plants in every replication. !Ehe mesurements were maae on & plants only. Under the light of these explanations, the trial was initiated with 24Q plants in the beginning and on 192 plants after the Jiffy pots were eliminated in singJLe crop period. In spring time, the trial was extended and some of seedling pots were eliminated because of their impractical us eu Therefore the following pet types were used: 1-Clay pots ©f 15 cm diameter 2-Ciay pots. ®t 8 cm diameter 3-White plastic bags of 10X12 cm dimensions 4-White plastic- bags ©f 15X15 cm dimensions 5-Black plastic bags of 10X12 cm dimensions 6-Grey plastic bags of 15X15 cm dimensions 7-Jiffy pots of 1X5 cm dimensions.-44- In order to investigate to effect of different seedling pots on tomato seedling quality, some criteria directly rela ted to seedling quality,.were investigated on the seedling which were ready for the transplantation. 5Chese criterias were^number ©f leaves, leaght-width o£ leaves, stem lenght,stem width, fresh and dry weight of stem, root leaght, fresh and dry weight of root. As a result, the best pot was found to be soil block in single crop period and the grey and white plastic bags which have 15X15 cm dimension in spring crop period. Bat soil blocks were not tried in the spring crop period because of their difficulty in practicei-White and grey plastic bags of 15X15 cm dimensions which have good properties in many respects were offered to the glasshouse tomato growers.