Otomobil logotype ve amblemlerinin incelenmesi
Exami̇nati̇on of automobi̇le logotype and emblems
  1. Tez No: 470945
  2. Yazar: MURAT ENGİZEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN GANİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Ticaretin başlamasıyla birlikte ürünlerin ayırt edilebilmesi için üzerlerine bazı işaretler konma zorunluluğu getirilmiştir. O dönemde okur yazarlığın da az sayıda olması sonucu bu işaretler semboller şeklinde ifade edilmiştir. Bugün kendi dilimizde karşılığı 'simge' ve 'özgün yazı' olan 'amblem' ve logotype' kelimeleri kavram olarak ayrı kelimeler olsalar da, her ikisini de kapsayan 'logo' kelimesi ile ifade edilebilirler. Bu yüzden logo, adını taşıdığı ürün veya firmayı en özgün biçimde ayırt edebilir kılmak gibi bir işlevselliğe sahip olmalıdır. 19. yüzyılda enerji kaynağı olarak buharın ve petrolün kullanılmaya başlaması ile günümüzde önemli bir yer teşkil eden otomobil, tarih sahnesinde yerini almıştır. Sonrasında içten yanmalı motorlar üretilmiş ve otomobil serüveni devam etmiştir. Bu güne geldiğimizde ise teknolojinin verdiği imkanlar sonucunda, farklı enerji kaynakları da kullanılarak, otomobiller üretilmeye devam etmektedir. Ülkeler ve toplumlar belirli bir yaşam sürecinde kendi tarihlerine sahiplerdir. Otomobillerin de bu şekilde bir tarihi vardır. Otomobiller ilk yapılış amaçlarında ihtiyaçlar doğrultusunda üretilseler de günümüzde bu ihtiyaçlara ek olarak lüks, konfor, yaşam kolaylığı gibi özellikler de eklenmiştir. Zamanla otomobil üretiminin artması sonucu müşteriler için seçeneklerde artmıştır. Otomobil satın almak isteyen müşteri markalar arasında seçim yapmak durumunda kalmıştır.. Bu noktada reklam ve grafik tasarım önem kazanmıştır. Her marka kendini en iyi temsil edecek olan ismi, amblemi ve markanın sloganını tasarlamıştır. Yapılan amblemler firmalar için kurumsal kimlik haline gelmiştir. Otomobilin icadından günümüze kadar çoğu ülke kendi otomobilini üretmeye başlamıştır. Her ülkenin toplum yapısının farklı olması sonucu olarak, üretilen otomobiller de çeşitlilik göstermektedir. Örneğin Alman otomobil üreticileri genel anlamda konfor ve lükse önem verirken Amerkian otomobil üreticileri güç ve sağlamlığı ön planda tutmuşlardır. Otomobil firmaları, amblemlerine oldukça önem vermişlerdir. Firmaların amblemlerinin farklı hikayeleri bulunmaktadır. Günümüzde bu otomobil amblemleri firmayı temsil ettiği gibi aynı zamanda üretildiği ülkeyi de temsil etmektedir. Amblemler tek tek detaylı incelendiğinde otomobil firması, üretildiği ülke veya otomobilin üretim amacı gibi konularda bilgiler taşıyabilmektedir. Yıllar içerisinde bu amblemler, toplumun yapısı, o günün gereksinimleri, teknolojinin ve grafik tasarımın ilerlemesi gibi konulara da bağlı kalarak değişikliklere uğramıştır.
Özet (Çeviri)
Along with the commencement of trade, it has become compulsory to add some signs on products in order to distinguish them. At that time, these signs were expressed in the form of symbols as a result of the small proportion of literacy. Today, although the words 'emblem' and 'logotype', which have the equivalent meaning of 'symbol' and 'original writing' in our own language, are conceptually separate words, they can be expressed with one word, 'logo'. Therefore, the logo should have the function of distinguishing the name of the product or company it conveys in the most unique way. The car, which caters for an important status today with the beginning of the use of steam as an energy source in the 19th century, has taken its place in the history scene. Following that the use of petrol started, internal combustion engines were produced and the adventure of automobile continued. Today, as a result of the opportunities provided by technology, the production of automobiles is maintained by utilizing various energy sources. Countries and societies have their own historical backgrounds in a certain life process. Likewise, the automobiles have such history. Although the automobiles were produced in line with the purpose of a set of needs, several features such as luxury, comfort and life convenience have been added in addition to those needs in today's world. Over time, the options for automobile customers have shown an increase as a result of an increase in automobile production. Now, customers, who want to buy cars, have to choose between brands. At this point, advertising and graphic design have gained importance. Each brand has designed the brand's name, emblem and motto which can represent itself in the best way. The designed emblems have become corporate identity for companies. Since the very beginning of the invention of automobile to today, most countries have begun to produce their own cars. As a consequence of the different society structure of each country, the produced automobiles also vary. For example, while German carmakers have generally emphasized comfort and luxury, American automakers have prioritized power and strength. The automobile companies have paid considerable attention to their emblems. The emblems of the companies have quite different stories. Nowadays, these car emblems not only represent their companies but also the countries of origin. When each emblem is examined in detail, the automobile company can possess information on the subjects such as the country of production or the production purpose of the car. Over the years, these emblems have been developed in accordance with the changes in the structure of the society, the requirements of that day, and the progress of technology and graphic design.