Turkish adaptation of Dissociative Subtype of Post Traumatic Stress Disorder Scale
Travma Sonrası Stres Bozukluğu'nun Dissosiyatif Alt Tipi Ölçeği'nin Türkçe uyarlaması
  1. Tez No: 470944
  2. Yazar: ZÜHRE NESLİHAN İÇİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇİĞDEM KOŞE DEMİRAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
DSM-5'te yapılan değişiklikle birlikte, travma sonrası stres bozukluğuna dissosiyatif alt tip eklemesi yapılmıştır. Wolf ve arkadaşları, bu alt tipin ölçülmesi ve tanıya yardımcı olması amacıyla yeni bir ölçek geliştirilmiştir. Bu çalışmada, bahsedilen ölçeğin Türkçe uyarlamasının yapılması ve bu uyarlamanın psikometrik ölçümlerinin geçerli sonuç vermesi hedeflenmiştir. Travma Sonrası Stres Bozukluğu Dissosiyatif Alt Tipi Ölçeği bir özbildirim ölçeğidir. Araştırmaya online anket şeklinde ve yüz yüze uygulama aracılığıyla genel popülasyondan 300 kişinin katılımı sağlanmıştır. Kağıt üzerindeki uygulama iki üniversitede psikoloji ve rehberlik ve psikolojik danışmanlık linsan öğrencilerine yapılmıştır. Ölçek 15 ana sorudan oluşmaktadır ve her soru aşamalı olarak ilerlemektedir, kişi sorulan semptoma“Evet”yanıtını verirse bir sonraki soruda semptomun son 1 ayda var olup olmadığı, var ise sıklığı ve şiddeti sorgulanmaktadır. Ölçek 4'lü ve 5'li Likert tipi sorular bulundurmaktadır. Ölçeğin güvenilirlik analizi Cronbach Alpha yöntemiyle yapılmıştır ve ölçek yüksek güvenilirlik sonucu göstermiştir (α=,84). Ölçek 3 alt ölçekten oluşmaktadır; depersonalizasyon/derealizasyon, farkındalık kaybı ve psikojenik amnezi. Bu alt ölçeklerden de iyi güvenilirlik skorları elde edilmiştir. Yapılan faktör analizi sonucunda ölçeğin en çok sorusunun depersonalizasyon/derealizasyon alt tipine ait olduğu görülmüştür. Ayrıca soruların faktörlere dağılımı orijinal çalışma ile aynı şekilde olmuştur. Bu çalışma, DSM-V'te yapılan bir değişiklik üzerine geliştirilmiş bir ölçeği Türkçe'ye uyarlamak için yapılmış ve bu alanda çalışılmak üzere bir zemin oluşturmak hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
After the changes in DSM-V, dissociative subtype was added to post traumatic stress disorder. Wolf and colleagues developed a scale named Dissociative Subtype of Post Traumatic Stress Disorder (DSPS) to measure this subtype and help the diagnosis. The purpose of this study is to adapt Dissociative Subtype of Post Traumatic Stress Disorder to Turkish, examine its reliability and validity. For this purpose, scale was translated to Turkish and applied to 300 people from non clinical population both via online survey and face to face application. It's a self report scale consists 15 questions. Every question has stages, if a person answeres“Yes”to a first, symptomatic question, then its frequency and severity is questioned. Scales internal consistency examined and a good score was obtained (α=,84). This scale has three factors as psychogenic amnesia, depersonalization/derealisation and loss of awareness. From these subscales, good reliability scores were obtained also. Besides, items were loaded to the factors the same as the original study. Most of the questions were loaded to Depersonalization/Derealization subscale. By conducting this study, it was aimed to adapt a new scale to Turkish and prepare a basis to the researchers among this area.