Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüklerinde çalışan bireylerin örgütsel bağlılık ve iş doyumlarının araştırılması
Investigation of organizational commitment and job satisfaction of staff in provincial Directorates of Youth Services and Sports
- Tez No: 470963
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR PEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, İşletme, Sports, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Yapılan bu araştırmada Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüklerinde çalışan bireylerin örgütsel bağlılık ve iş doyumlarının araştırılması amaçlanmıştır. Araştırmaya Burdur, Isparta, Denizli, İzmir, Afyon, Uşak, Antalya, Nevşehir ve Balıkesir illerinde bulunan Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüklerinde görev yapmakta olan toplam 301 çalışan katılmıştır. Araştırmaya katılan çalışanların iş tatmin düzeylerinin tespit edilmesinde ''Minnesota İş Doyum Ölçeği'', örgütsel bağlılığın tespit edilmesinde“Örgütsel Bağlılık Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin istatistiksel analizlerinde SPSS 22.0 veri analiz programında Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis H testi ve Spearman Korelasyon analizi kullanılmıştır. Araştırmanın sonunda çalışanların iş tatmin düzeylerinin yaş, cinsiyet, yaşanılan yerleşim yeri, eğitim düzeyi ve aile gelir düzeyi değişkenlerine göre anlamlı farklılık göstermediği tespit edilmiştir (p>0.05). Buna karşılık çalışanların iş tatmin düzeylerinin görev yaptıkları il değişkenine göre istatistiksel olarak anlamlı farklılık gösterdiği belirlenmiştir (p0.05).
Özet (Çeviri)
The current study aims to investigate the organizational commitment and job satisfaction of staff in Provincial Directorates of Youth and Sports. A total of 301 employees working in the Provincial Directorates of Youth Services and Sports in the provinces of Burdur, Isparta, Denizli, İzmir, Afyon, Uşak, Antalya, Nevşehir and Balıkesir participated in the study.“Minnesota Job Satisfaction Scale”was performed to determine job satisfaction levels of the employees participating in the study, and“Organizational Commitment Scale”was used to determine levels of organizational commitment. Mann Whitney U test, Kruskal Wallis H test and Spearman correlation analysis were used in SPSS 22.0 data analysis program for statistical analysis of the data obtained in the study. At the end of the study, it was found that the job satisfaction levels of the employees did not show any significant difference according to the age, gender, place of residence, education level and family income level (p> 0.05). On the other hand, it was determined that the job satisfaction levels of the employees showed a statistically significant difference according to the province where they worked (p 0.05).