Tip 2 diyabetik dislipidemilerde rosigliatazon ve fenofibrat kombinasyonu ile dual ppar alfa / gamma stimülasyonunun metabolik kontrol parametreleri üzerine olan etkileri
The effect of dual ppar alpha /gamma stimulation with combination of rosiglitazone and fenofibrate on metabolic parameters in type 2 diabetic patients
  1. Tez No: 470962
  2. Yazar: ERDOĞAN SELÇUK ŞEBER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL ALTUNTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Bu çalışmada tip 2 diyabetli hastalarda bir PPAR gamma agonisti olan rosiglitazon tedavisine bir PPAR alfa agonisti olan fenofibratın eklenmesinin metabolik kontrol ve serum lipid değerleri üzerine olan etkilerinin araştırılması planlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim :We assessed the additive effect of dual peroxisome proliferators activated receptors (PPAR) α/γ induction, achieved by the addition of fenofibrate to rosiglitazone, on metabolic control and diabetic dyslipidemia.Material and Method : Fourty type 2 diabetic patients with poor metabolic control who were taking oral antidiabetic agents and/or insulin were included in the study group.Results : HbA1c levels decreased significantly after the additon of rosiglitozone to current antihyperlipidemic therapy (p < 0.001). Also a significant reduction in total cholesterol and triglyceride levels were observed after the addition of fenofibrate therapy to rosiglitazone. Serum HDL levels increased significantly with addition of fenofibrate to rosiglitazone (p < 0.001). Conclusion : In type 2 diabetic patients dual PPAR α/γ stimulation by means of concomitant administration of rosiglitazone and fenofibrate offers an effective alternative therapy for improvement of diabetic dyslipidemic profile.