Müzik öğretmeni adaylarının romantik dönem piyano eserlerinde karşılaştıkları sorunlar ve çözüm önerileri
Problems of pre-service music teachers in romantic period piano pieces and solution offers
- Tez No: 470968
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL KARAKELLE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
Piyano dersi çok sesliliğin seslendirilmesi, duyguların ifadesi vücut koordinasyonunun sağlanması için önemlidir. Türkiye'de Müzik Eğitimi Anabilim Dallarında yedi dönem ders olarak yer almaktadır. Araştırmanın amacı, Müzik Eğitimi Anabilim Dallarında Lisans III ve Lisans IV düzeyinde piyano eğitimi alan müzik öğretmeni adaylarının, Romantik Dönem piyano eserlerinde karşılaştıkları sorunları deşifre, teknik özellikler, pedal kullanımı, stil özellikleri ve yorumlama açısından çeşitli değişkenlere göre (cinsiyet, sınıf ve mezun olunan lise) tespit etmek ve elde edilen sorunlara çözüm önerileri sunmaktır. Araştırmada genel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi Anabilim Dalları'nda öğrenim görmekte olan müzik öğretmeni adayları oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi ise bünyesinde Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi anabilim Dalı bulunan Üniversiteler arasından seçkisiz küme örnekleme yöntemi ile seçilmiştir. Araştırma; Uludağ Üniversitesi, Niğde Üniversitesi, 19 Mayıs Üniversitesi, Pamukkale Üniversitesi, Gaziosmanpaşa Üniversitesi, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi, İnönü Üniversitesi, Harran Üniversitesi ve Marmara Üniversitesi'nin Eğitim Fakülteleri bünyesinde yer alan Müzik Eğitimi Anabilim Dalları Lisans III ve Lisans IV devam eden 462 müzik öğretmeni adayı oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Romantik Dönem Piyano Eserlerinde (Deşifre, Teknik Özellik, Pedal Kullanımı, Stil ve Yorum Aşamasında) Karşılaşılan Sorunlar ve Çözüm Önerileri Anketi”kullanılmıştır. Uygulanan ankette beşi açık uçlu olmak üzere toplam 63 madde yer almaktadır. Cronbach's Alpha iç tutarlılık katsayısı .94 olarak bulunmuştur. Verilerin analizinde, SPSS (Sosyal Bilimler için İstatistik) 20 paket programı kullanılarak belirlenen alt problemlere yönelik Parametrik olmayan testlerden Mann Whitney U ve Kruskal Wallis testi, Ki-Kare testi kullanılmış ve Betimsel İstatistiklerden Frekans (f), Yüzde (%) tabloları oluşturulmuştur. Bulgular dahilinde farklı tonalitelere sahip eserlerin deşifresinde zorlanıldığı, ders dışı teknik çalışmaların yapılmadığı, artikülasyon işaretleri hakkında bilgi sahibi olunmadığı, pedalın doğru zamanda uygulanmadığı, Romantik Dönem piyano eserlerini doğru yorumlayabilmek için dönemin özellikleri, eserleri, bestecileri ve günümüz yorumcuları hakkında gerekli araştırmaların detaylı olarak yapılmadığı saptanmıştır. Müzik Eğitimi Anabilim Dallarında Lisans III ve Lisans IV düzeyinde piyano eğitimi alan müzik öğretmeni adaylarının Romantik Dönem Piyano eserlerinde karşılaştıkları sorunlar arasında, deşifre, teknik özellikler, pedal kullanımı, stil özellikleri ve yorum açısından, çeşitli değişkenlere göre (cinsiyet, sınıf ve mezun olunan lise) anlamlı farklılık gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Piano lessons are essential for polyphonic vocalization, and for facilitating physical integrity. It is offered as a course at Departments of Music Education for seven terms. The aim of this study is to define the problems in Romantic Period piano pieces encountered by pre-service music teachers studying piano lessons at departments of music education undergraduate III and undergraduate IV levels, to look at issues regarding sight reading, technical specifications, pedal use, style aspects and interpretation (taking into consideration certain variables such as gender, grade and high school) and then to offer solutions for these findings. General scanning model was used in the study. The scope of the research included pre-service music teachers studying at Faculties of Education, Fine Arts Education Divisions and Music Education Departments. The sample was selected from the Universities with Fine Arts Education and Music Education Departments utilizing the asymmetrical cluster sampling method. The sample of the research included 462 pre-service music teachers studying at undergraduate grade III and undergraduate grade IV at Music Education Departments of Faculties of Education at nine universities (Uludağ University, Niğde University, 19 Mayıs University, Pamukkale University, Gaziosmanpaşa University, Bolu Abant İzzet Baysal University, İnönü University, Harran University and Marmara University). The questionnaire, entitled“Problems and Solutions for Romantic Period Piano Pieces (sight reading, technical specifications, pedal use, style and interpretation)”was used as the data collection tool of research. The questionnaire was composed of 63 items, five of which were open-ended questions. The Cronbach's Alpha coefficient was calculated as .94. The collected data were analyzed with SPSS (Statistics for Social Sciences), 20 Package Program and Mann Whitney U and Kruskal Wallis as a part of nonparametric means tests. The Chi-Square test and frequency (f), percentage (%) tables as a part of descriptive tests were constructed concerning the research problems of the study. The findings were as follows: works of different tonalities cause difficulties in sight-reading; no extracurricular technical studies have been conducted; articulation marks have not been adequately understood; the pedal is not implemented correctly. Players of Romantic Period piano pieces must be able to correctly interpret the properties of the period. It was determined that necessary research about the composers and today's interpreters was not done in detail. It was also found that pre-service music teachers who took piano courses at junior and senior years during undergraduate education demonstrated significant differences in terms of sight reading problems they faced in musical pieces form Romantic period technical features, pedal use, stylistic characteristics and interpretation based on a variety of variables (gender, grade, and high school from which they graduated).