Kırşehir masifi metasedimanter istifinde mg-ribelcit oluşumunun incelenmesi
  1. Tez No: 47098
  2. Yazar: S.MELTEM ÇAĞMAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YAVUZ ERKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
IV ÖZET İnceleme alanı, Kırşehir ilinin kuzeydoğusunda“Kırşehir MetamorfMeri”olarak adlandırılan kristalin kütle üzerinde yer almaktadır. Bu bölgede yüzeylenen metamorfit birimler mika-kuvarsşistlerden oluşan metapelitler ile, kalsit- kuvarsşistlerden oluşan yankarbonaûar ve mermerlerden oluşan metakarbonatlardan ibaret metasedimanter bir istif özelliği taşımaktadır. Bu istif içinde doğada oldukça ender rastlanılan Mg-ribekit minerali içeren ve“Mg-ribekit-kuvars-albitfels”şeklinde adlandırılan kayaçlar gözlenmektedir. Koyu mavi bir renge ve belirgin pleokroizmaya sahip bu amfibol mmeralinin ayrıntılı kristalografik ve optik özellikleri incelenmiş, x-ışmlan difraksiyonu ve mikroprob analiz sonuçları değerlendirmelerine de dayanılarak bu mineralin Mg- tibekit olduğu doğrulanmıştır. Mg-ribekit içeren kayaç kütlesinden alınan beş örneğin tüm kayaç analizi yapılmış ve kayacın özellikle yüksek silis (~%70), aleminyum (~%13) ve sodyum (~%8) içeriğine sahip olduğu saptanmıştır. Kimyasal analiz sonuçlarından itibaren yapılan karşılaştırmalar Mg-ribekit-kuvars-albitfels küflesinin, altta ve üstte yer alan metapelit ve semi-metakarbonatlardan, Si02, A1203 ve alkali (Na^O+KjO) içeriklerine göre oldukça farklı, özel bir kimyasal bileşime sahip olduğunu göstermektedir. Masif görünümlü herhangi bir foliasyon ve yönlenme göstermeyen, homoblastik - girift dokulu bu kayaçlann metasedimanter istif içinde sil veya dayk şeklinde bulunan ve kimyasal bileşimi alkali granitik özellikte olan magmatik kayaçlardan itibaren metamorfizma ile oluşabileceği düşünülmektedir. Ayrıca kayaçta ''Mg-ribeMt+albit-tepidot+kuvars+manyetit“ şeklinde bulunan mineral parajenezinde ”albit+epidot“ beraberliği ; alt ve/veya üstteki kayaç kütlelerinde bulunan ”kalsit+kuvars“, ”kloritoyid“ ve ”Mg-klorit " mineralleri; deneysel olarak incelenmiş Mg-ribekit mineralinin üst durayhlık sının dikkate alındığında,oluşum sıcaklığının yeşilşist fasiyesinin 500°C altındaki sıcaklıklarına karşılık geldiği ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The investigated area is situated on the crystalline massif known as“Kırşehir Metamorphites”and is located at the northeast of Kırşehir provinces. The outcropping metamorphic units in the study area, include a metasedimentary sequence which consists of metapelites comprising mica-quartzshists, semicarbonates consist of calcite- quartzshists and of marbles respectively. In this metasedimentary sequence appeared quartz-albitefels containing the“Mg- riebeckite”which is quite rarely found in nature. The detail crystallographic and optic features of the dark-blue colored amphibole mineral has been detected; Its X-Ray diflractometer and Microprobe analysis result has been also determined. The total rock chemical analysis of five rock examples taken from the rock massif containing“Mg-riebeckite”have been made. This rock samples contain especially high percentage of silica