İlaç taşıyıcı polla ve polla / peg homo ve kopolimerik mikroküreler
- Tez No: 47099
- Danışmanlar: PROF.DR. ERHAN PİŞKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
özet ÖZET Sunulan çalışmanın amacı, ilaç (rifampicin) yüklü poli(D,L-laktat) (PDLLA) homo ve bunun poli(etilenglikol) (PEG) ile kopolimerlerinden oluşan mikrokürelerin hazırlanmasıdır. PDLLA homopolimerleri D,L-laktat dimerinin katalizör olarak kalay klorür (SnCİ2-2H20) katalizörü kullanarak, zincir açılması polimerizasyonu ile sentezlenmiştir. Farklı molekül ağırlığındaki, PDLLA homopolimerleri ile ticari olarak temin edilen PEG ile reaksiyona sokulmuş ve transesterifikasyonla PDLLA/PEG kopolimerleri sentezlenmiştir. PDLLA ve PDLLA/PEG homo ve kopolimerlerin ortalama molekül ağırlıklan ve molekül ağırlığı dağılımları, viskozimetrik ve GPC yöntemleriyle bulunmuştur. Polimerler FTIR ve DSC ile de karakterize edilmiştir. PDLLA ve PDLLA/PEG polimerlerinin sayıca ortalama molekül ağırlıklan 9500 ile 23500 arasında değişmektedir. PDLLA ve PDLLA/PEG'lerin camsı geçiş sıcaklıkları, sırasıyla 54-57°C ve 45-50°C aralığındadır. PDLLA ve PDLLA/PEG homo ve kopolimerlerinden,“çözücü buharlaştırma”yöntemiyle mikroküreler hazırlanmıştır. Mikrokürelere, partikül oluşumu sırasında bir model ilaç (rifampicin) yüklenmiştir. Mikrokürelerden ilaç salımı ve mikrokürelerin degredasyonu 37°C ve pH: 7.4'de sulu ortamlarda incelenmiştir. Mikroküre boyutları ve ilaç yüklemesi çözücü/polimer oranının ve kopolimer PEG içeriğinin artması, ve ilaç/polimer oranı ve kullanılan PDLLA molekül ağırlığının azalmasıyla azaldı. Buna karşın, salman ilaç miktarı, çözücü/polimer oranının ve kopolimer PEG içeriğinin artması, ve ilaç/polimer oram ve kullanılan PDLLA molekül ağırlığının azalmasıyla arttı. Mikrokürelerin sulu ortamda degredasyonu yığın degredasyon ile oldu. PDLLA molekül ağırlığının azalması ve PEG içeriğinin artmasıyla degredasyon hızlandı.
Özet (Çeviri)
Abstract 11 ABSTRACT The aim of this study is to prepare drug (i.e., rifampicin) loaded microspheres made of poly(D,L-lactide) (PDLLA) homopolymers or PDLLA/PEG (polyethylene glycol) copolymers. PDLLA homopolymers were synthesized by the ring opening polymerization of the dimer (i.e., D,L-lactide) with SnCİ2.2H20 as the catalyste. PDLLA/PEG copolymers were produced by transesterification of PDLLA homopolymers with different molecular weights with commercial PEG. Average molecular weights and the molecular weight distributions were obtained by viscosimetry and by GPC. Polymers were also characterized by FTIR and DSC. PDLLA and PDLLA/PEG homo and copolymers with different molecular weights ranging from 9500 to 23500 (number average) were synthesized. The glass transition temperatures of PDLLA and PDLLA/PEG were in the range of 54-57°C and 45-50°C, respectively. Microspheres were prepared by a“solvent evaporation”technique from both PDLLA and PDLLA/PEG homo and copolymers. A model drug (rifampicin) was loaded within the microspheres during particle formation. Drug release and degradation of the microspheres were investigated in aqueous medium at 37°C and pH:7.4. Both microsphere size and drug loading were decreased by an increase in the solvent/polymer ratio and PEG content, and by a decrease in the drug/polymer ratio and PDLLA molecular weight. However, drug release was decreased by a decrease in the solvent/polymer ratio and PEG content, and by an increase in the drug/polymer ratio and PDLLA molecular weight. Degredation of the microspheres in aqueous medium was bulk-degredation.