الواقعيّـة في روايـــات عبد الكريم يحيى الزيباري
Abdulkerîm Yahyâ ez-Zîbârî'nin Romanlarında Realizm
- Tez No: 471040
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÖNCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2017
- Dil: Arapça
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışmada edebi roman alanında, yaratıcı Kürt yazarları arasında yer alan Abdulkerim Yahya Ez-Zibârî'nin romanlarında realizm ele alınmaktadır. Ez-Zibârî'nin romanlarına mükemmellik veren kullandığı sade ve akıcı Arapçadır. Yazarın romanlarından başka, yine Arapça olarak kaleme aldığı bazı kısa hikâyeler ve edebî eleştiri alanında birçok eseri bulunmaktadır. Yazar ulusal alanda birçok ödül kazanmıştır. Bunlardan biri Eşşarika Edebi Yaratıcılık ödülüdür. Bu çalışma yazarın iki romanı esas alınarak hazırlanmıştır. Uğniyât Et-tarîk İlâ Halepçe adlı romanında hayat realist bir bakış açısıyla ele alınmaktadır. Romanda yirminci yüzyıl başlarında, zorlu bir dönemde geçen Kürt toplumu ve diğer toplumlar ile bölgede yaşayan diğer milletler arasındaki yaşam imgelerinden bahsedilmektedir. Yazarın diğer romanı ise Şabbun 'Arin Yahmilu Bundukiyyeteyn adını taşımaktadır. Bu romanda Irak'ın hem krallık hem de cumhuriyet dönemlerinde, zalim sistemler ve hükümetler altında acı çeken Kürt toplumunun yaşamından bahsedilmektedir. Bu romanlar, Irak'taki Kürt milletinin bu dönemlerde yaşadıklarını edebi bir bakış açısıyla yansıtmayı hedeflemiştir. Bu romanlarda Kürtlerin bölgedeki diğer Arap, Türk, Fars milletlerleriyle ilişkilerinden bahsedilmiştir. Bunun yanında bölgedeki aşiretlerin sıradan vatandaş üzerindeki zulmü, işkencesi ve baskısı yansıtılmaya çalışılmıştır. Burada ele alınan diğer bir konu da din adamlarının sömürge güçlerin emelleri karşısındaki siyasi tutumları ve rolüdür. Romanlarda Kürt toplumunda kadının statosü ve rolünden de bahsedilmektedir. Kürt toplumunda kadının konumuna bölgede yaşayan diğer milletlerin bakış açısı ك irdelenmiştir. Oryantalistlerin bu konudaki notları ve araştırmalarına değinilmiştir. Çalışmanın içerisinde bu sayılanlar ve daha fazlası yer almaktadır. Ez-Zibârî'nin romanları modern çağ sonrası dönemi temsil etmektedir. Zira yazar tarihi ve tarihi olayları modern bir bakış açısıyla, güçlü bir sanatsal örgü ve ifade biçimi ile okumaya çalışmaktadır. Yazar yerşeyi olduğu gibi gösteren bir fotoğraf makinesi gibi olmaktan kurtulmayı başarmıştır. Tam aksine tarihi gerçek olayları güzel tasvirler ve hayal gücüyle yansıtmıştır. Bunu da romanlarının edebi değerini yükselten bazı sanatsal edebi teknikler kullanarak yapmıştır. Bunların başında anlam/anlatım ötesi, hayal gücünü kullanma, metnin sembollerle dizimi, ironi ve retorik imgeler gibi edebi teknikler gelmektedir.
Özet (Çeviri)
This study attempts to stand and display the most significant features of realism in the novels of the Kurdish writer '' Abdul KarimYahyaZebari '', who is one of the Kurdish creative writersin the field ofliterature (Novel), besides, he has several books in criticism and short stories, who won international awards including the Sharjah Prize for Creativity Literary works at its twelfth session.The study displaysthe realistic aspect of his novel“Songs of the Road to Halabja”, which reflects an image of life of Kurdish society with othercommunities in the region during a hard transitional period i.e. the beginning of twentieth century. While thenovel“A Disgrace Young Carries Two Guns”examines the sufferings of Kurdish societyunder the governments and tyrannical regimes, during the period of monarchy and republicanism in Iraq, where these stories went to deal with the history of Kurdish people in Iraq so as to reveal the reality in that historical period, in addition to the Kurds' relations with other communities whom lived together in the same region includingTurkmen,Persian, and Arab people. This novel also reveals the tribe's tyrannical power and suppression to the common people, the role of religious men and their political movements against the ambitions of the colonial powers, moreover, the role of women in Kurdish society along with the people's viewpoints towardsthem in the region, and the observations of orientalists and their studies on that status.All in all, throughout this study and what is observed from his novels, the study concluded that the novels are postmodern, where he tried to read the history in a post-modernistic viewpointby an artistic technique with high quality of performance, he endeavored to get rid of actual realism, such as the photographic device that depicts everything as it is, however,he combined history to his contemporary reality by his magic imagination and his beauty of photographing. The researchvia artistic literary techniques has examined in its study the“meta-narrative, fantasy, symbolic design, paradox and rhetorical images”.