Modern dönemde nahivdeki yenilik hareketleri
  1. Tez No: 471041
  2. Yazar: MOHAMMAD MALEK KHAZNAWİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAHYA SUZAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Nahiv ilmi, Arapçayı hatalardan korumak ve yabancı milletlerin Araplara karışmasından sonra Arapları, dil yanlışlarından uzak tutmak duyarlığından doğmuştur. Zamanla bu ilim dalı, başka ilimlerden etkilenmiş; derken karmaşıklık, hem nahvi hem onun metodunu ağır aksak yürür hale getirmiştir. Öyle ki nahvin zorluğu ve manevra alanının daraldığına dair araştırmacıların şikâyet sesleri yükselmiştir. Bundan dolayı nahvin yenilenmesi, kolaylaştırılması, karmaşıklıktan ve kusurlardan kurtulması hakkında önceki dilbilimcilerin yaptığı birçok çalışma olmuştur. Onlardan en önemlisi, İbn Madâ el-Kurtubî'nin çalışmasıdır. Modern çağda farklı bölgelerde olmak üzere birçok çalışma yapılmıştır. Söz konusu çalışmalar, çeşitli amaçlar güden, farklı ve birbiriyle çelişik metotlar formatında yapılmıştır. Bazı çalışmalar, nahiv kültürüne saldırmayan ve geleneksel muhafazakâr çizgiyi takip eden çalımalardır. Onların en meşhuru İbrâhîm Mustafâ'nın; diğeri ise modern Batı dil araştırmalarından etkilenen Temmâm Hasan'ın çalışmasıdır. Bu araştırma, nahiv alanında yapılan modern çalışmaların en önemlilerini incelemektedir. Aynı şekilde, yenilikçi nahiv çizgisinden uzak, araştıranları bıktıran, öğretmen ve öğrencilerin nefretini kazanan geleneksel nahve, alternatif olmayı amaçlayan çalışmaları incelemektedir.
Özet (Çeviri)
Grammar Science was born to protect the Arabic language from mistakes and to keep the Arabs out of language effects after foreign nations intervene in the Arabs. Over time, this science was influenced by other sciences and then this complexity of both the grammar and its method, has become a serious hurdle. So that the complaints of researchers about the difficulty of Grammar and the narrowing of maneuvering area have increased. Thus, there have been a number of previous linguists' works on Grammar renewal, facilitation, complexity, and avoidance of imperfections. And the most important one is the work of Ibn Meda al-Qurtubi. A lot of works have been done in modern times in different regions, these works have been done in the form of different and contradictory methods for various purposes. Some of the works are those that do not pass the Arabs grammatical culture and follow traditional conservative lines like their most famous as Ibrahim Mustafa; And another one is the work of Tammam Hasan, who is influenced by modern Western language researches. This research examines the most important of modern studies in Arabic Grammar field; far away from the innovative grammar line, tiring researchers, traditional grammar which increases the hatred of teachers and students, studies every research that aims to be an alternative.