واقعيّةُ الحدث والبُعد الاجتماعي في الرواية السوريّةبعد عام 2015
2015 yılı sonrası Suriye romanında gerçekçilik ve toplumsal boyut
  1. Tez No: 946816
  2. Yazar: DANIA ALBOUSH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET BİLAL TOLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmanın amacı, 2015 yılı sonrası, savaş ve trajedinin gölgesinde Suriye romanlarında realizm unsurlarını keşfetmektir. Bilim insanları, Batı'da ortaya çıkan ve genel olarak Arap edebiyatı üzerinde belirgin bir etki bırakan bir akım olan realizmi incelemeye büyük ilgi göstermiştir. Arap yazarlar, özellikle Suriye'de, bu gerçekliğin inceliklerini büyük ölçüde aktarmayı başarmışlardır. Bu yaratıcı kişiler arasında, çağdaş tarih boyunca Suriye halkının gerçekliğini yansıtmayı başaran, ayrıca Suriye'yi etkileyen entelektüel yaşam ve krizleri betimleyen birkaç Suriyeli yazar bulunmakta ve bu zorluklara çözümler bulmaya çalışmaktadırlar. Bu çalışma, Suriye devrimi sırasında yazılan meşhur romanlardan bir seçkiyi inceleyerek, Suriyeli yazarların eserlerinde realizm konusunu ele almaktadır. Bu romanlar, kırsal, kentsel, vatan, sürgün, diaspora, iltica gibi çeşitli realizm biçimlerini temsil etmektedir. Bu romanlar 2015-2023 yılları arasında sınırlı bir zaman diliminde, Suriyeli yazarların farklı anlatı deneyimlerini sunmakta ve çağdaş edebiyatta realizm modellerinin ve bu romanlarda yer alan etkilerinin neredeyse eksiksiz bir resmini sunmaktadır. Bu tezde, betimleme ve analiz temelli bir metodoloji benimsenmiştir. Buradan hareketle çağdaş Suriyeli yazarların realist akımın özelliklerini ustaca ve ikna edici bir şekilde kullanarak fikirlerini ve halklarının endişelerini Arap okura tam ve gerçekçi bir şekilde aktardıkları sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to explore the sources of realism in the contemporary Syrian novel after 2015, in light of the tragedy and war. Realism is a doctrine that originated in the West and has had a clear influence on Arabic literature in general. Most writers have tended to depict life with its misery, hardship, wars, customs, and traditions, as well as its blessings and prosperity. Arab writers, especially in Syria, have been able to convey the subtleties of this reality to a great extent. This study addresses the topic of realism in the novels of Syrian writers by examining a group of the most famous novels written during the Syrian revolution, representing various forms of realism: the countryside, the city, the homeland, exile, the diaspora, asylum, and so on. These novels present - almost - different narrative experiences of Syrian writers, as they are limited in time between 2015 and 2023, which gives a nearly complete picture of the patterns of realism and their connotations in his novels. In this thesis, I followed a methodology based on description and analysis, through which I concluded that the contemporary Syrian writer was able to employ the features of realism accurately and convincingly in conveying his ideas and the concerns of his people and presenting them to the Arab reader in a realistic and accurate manner.