Enflasyon hedeflemesinin başarısının belirleyicileri: Türkiye örneği(2002-2016)
The determinants of the success of the inflation targeting: The case of Turkey
- Tez No: 471066
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PELİN KARATAY GÖĞÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Gelişmekte olan ülkelerin fiyat istikrarı sağlanması ve yüksek enflasyon oranlarının kontrol altına alınabilmesi amacıyla geliştirilmiş olan enflasyon hedeflemesi stratejisi günümüzde önemini korumaktadır. Enflasyon hedeflemesinin başarısı ise piyasalara olan güvenin arttırılması için daha fazla önem taşımaktadır. Bu çalışmada, Türkiye'de uygulanan enflasyon hedeflemesinin başarısının belirleyicileri, 2002-2016 dönemi çeyreklik verilerinden yararlanılarak ARDL Sınır Testiyle değerlendirilmiştir. Edinilen bulgular neticesinde, Türkiye'de enflasyon hedeflemesinin başarısını etkileyen en önemli etkenin mali baskınlık olduğu ve bu rejimde başarının sağlanabilmesi için maliye politikasının disipline edilmesi gerektiği ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Inflation targeting strategy which has been improved from developing countries with the aim of providing price stability and controlling high inflation rates still maintains its importance today. The success of the inflation targeting is more important than inflation targeting to provide confidence in the market. In this study, the determinants of the success of the inflation targeting in Turkey were evaluated via using of ARDL Boundary Test with the help of quarterly data from 2002 to 2016. The result of the study shows the most important factor that affects the success of the inflation targeting is fiscal dominance which should be diciplined in order to achieve in this regime.