Beşeri sermaye unsurlarından kadın eğitiminin ekonomik büyümeye etkisi: 1971-2013 dönemine ilişkin Türkiye örneği
The effect of economic growth of women's education on human capital factors: The Turkish case for the period 1971-2013
  1. Tez No: 471065
  2. Yazar: KEZİBAN ALTUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLAL SAVAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Beşeri sermayenin önemli unsurlarından biri olan eğitimin toplumun refah düzeyini artırdığı genel kabul görmesiyle birlikte, iktisatçılar bu konuyla ilgili yaptığı teorik ve ampirik çalışmaları artırmış ve daha özellikli alanlara yönelmişlerdir. Bu çalışmada, söz konusu alanlardan biri olan kadın eğitiminin ekonomik büyümeye etkisi Türkiye özelinde incelenmiştir. Bu inceleme için 1971-2013 döneme ait yıllıkkişi başına reel GSYİH ve çeşitli eğitim kademelerine göre kadınların okullaşma oranları verileri kullanılarak ARDL sınır testi ve Toda-Yamamoto nedensellik testi yapılmıştır. Elde edilen bulgulara göre, hem kısa hem de uzun dönemde sadece kadınların yükseköğretim okullaşma oranı ile ekonomik büyüme arasında pozitifve anlamlı bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca nedensellik analizi sonucunda, kişi başına reel GSYİH ve kadınların yükseköğretim okullaşma oranı arasında çift yönlü nedensellik ilişkisi olduğu bulunmuştur. Bu sonuçlar, kadınların eğitim seviyesiarttıkça bilgi ve yetenek değerlerini geliştirerekülkenin büyümesine katkıda bulunduklarını desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Along with the general acceptance that education, one of the most important factors of human capital, has increased the welfare of the society, economists have increased the theoretical and empirical work they have done on this subject and turned to more specific areas. In this study, the effect of female education, which is one of the mentioned areas, on economic growth has been examined for Turkey. In order to investigate this relationship, ARDL bounds test and the Toda-Yamamoto causality test were conducted by using annual data of real GDP per capita and the schooling rates of women by various educational levels between 1971 and 2013. According to the findings, it is concluded that in both short and long term, there is a positive and statistically significant relationship only between higher school enrolment rate of women and economic growth. Moreover, result of the causality analysis suggests that there is bi-directional causality between real GDP per capita and higher school enrolment rate of women. These results support that women contribute to the growth of the country by improving their knowledge and ability values as the level of education increases.