Haczedilen malın üçüncü kişinin elinde bulunması halinde açılan istihkak davası
The action of replenishment when the property is possessed by a third party
  1. Tez No: 762760
  2. Yazar: SULTAN BÜŞRA KUL ALKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET KODAKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
İstihkak davası, İcra ve İflas Kanunu'nda 96-99. maddeleri aralarında düzenlenmiş olan bir dava türüdür. İstihkak davası, hacze konu mal üzerinde ihtilaf olması halinde söz konusu ihtilafın giderilmesi amacıyla açılan bir davadır. Yani, cebri icra esnasında hacze konu edilen mal üzerinde, somut olayın durumuna göre borçlu veya üçüncü bir kişi tarafından aidiyet iddiasında bulunulması halinde, söz konusu malın kime ait olduğunun tespitinin yapılmasını amaç edinen davaya istihkak davası denmektedir. Tahsil edilemeyen bir borç neticesinde usulüne uygun bir icra takibi yapılmış ve neticesinde haciz işlemi safhasına geçilmişse, alacaklının talebi üzerine icra müdürü haciz işlemi yapmak durumundadır. Yapılan haciz işlemi esnasında alacaklı borçlunun kendi mallarına haciz konulmasını isteyebileceği gibi üçüncü kişinin elinde mevcut olan malların borçluya ait olduğu gerekçesiyle üçüncü kişinin elindeki mallara da haciz konulmasını isteyebilmektedir. Yapılan haciz işlemi esnasında üçüncü kişi tarafından hacze konu edilen malların kendisine ait olduğuna ilişkin iddiasını haciz tutanağına geçirmesine istihkak iddiası denmektedir. Üçüncü kişinin hacze konu edilen mala ilişkin aidiyet iddiasına karşı alacaklının halen söz konusu malların üçüncü kişiye değil borçluya ait olduğu yönündeki iddiası devam etmekte ise kendisine kanun koyucu tarafından verilen süre içerisinde istihkak davası açarak söz konusu ihtilafı giderme imkânı tanınmıştır. Çalışmamızın konusunu, hacze konu edilen malın üçüncü kişinin elinde olması halinde açılacak olan istihkak davası oluşturmaktadır. Çalışmamız üç ana bölümden oluşmakta olup, ilk bölümde genel hatlarıyla istihkak iddiası ve istihkak davasının tanımı ile istihkak iddiasının ileri sürülme usulünden bahsedilmiştir. İkinci bölümde ise, istihkak davasının türü olan ve çalışmamıza esas konu edilen malın üçüncü kişinin elinde olması halinde istihkak davası açabilmek için aranan şartlar ve yargılama usulünden bahsedilmiştir. Üçüncü ve son bölümde ise, malın üçüncü kişinin elinde olması halinde açılmış olan istihkak davasının neticelenmesi ve bu neticelendirmeden sonra başvurulabilecek kanun yolları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Action of replenishment is a type of lawsuit regulated between articles 96-99 of the Execution and Bankruptcy Law. Action of replenishment is a lawsuit filed in order to resolve the conflict in the event of a dispute over the distrained goods. In other words, the action of replenishment is a lawsuit that aims to determine the owner of the goods in case of a claim of ownership by the debtor or a third party, depending on the situation of the concrete case, on the distrained goods during the compulsory execution. If, as a result of an uncollectible debt, a duly execution proceeding has been made and as a result, the attachment process has been initiated, the bailiff has to operate attachment action upon the request of the creditor. During the process of seizure, the creditor may request a lien on the debtor's own property, or he/she may also request a lien on the goods held by the third party on the grounds that the goods in the possession of the third party belong to the debtor. During the process of seizure, it is called a replenishment claim for the third party to record the lien minute that the goods that are subject to seizure belong to him/her. If the creditor's claim that the aforementioned goods belong to the debtor, not the third party, against the third party's claim of belonging to the property subject to seizure, he/she is given the opportunity to settle the dispute in question by filing an action of replenishment within the period given by the legislator. The subject of this study is the action of replenishment to be filed if the property subject to seizure is in the hands of a third party. The study is divided into three main parts, and in the first part, the definition of the claim of replenishment, the definition of the action of replenishment and the method of asserting the claim of replenishment are mentioned. In the second part, the conditions and the trial procedure for filing an action of replenishment, which is the type of it and the main subject of our study, in case the goods are in the hands of a third party, are mentioned. In the third and last part, the conclusion of the action of replenishment filed in case the goods are in the hands of the third party and the legal remedies that can be applied after the conclusion of lawsuit are examined.