Arabuluculuk faaliyeti ve arabulucuların hak ve yükümlülükleri
Mediation activity and the rights and obligations of mediators
  1. Tez No: 471129
  2. Yazar: ORHAN DÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SERDAR ÖZBEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 502
Özet
Arabuluculuk, alternatif uyuşmazlık çözümleri yöntemleri içerisinde en çok bilinen ve kullanılan yöntemidir. Arabuluculuk Faaliyeti ve Arabulucuların Hak ve Yükümlülükleri başlıklı bu doktora çalışmamda, arabuluculuk yönteminin diğer alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemleriyle olan benzerlik ve farklılıkları daha belirgin hale getirilmiştir. Arabuluculuğun ilk defa hukukumuzda ne şekilde göründüğü ve şu anki mevzuatımızdaki düzenleniş şekli ortaya konulmuştur. Mevcut hukuk sistemimiz ve olması gereken hukuk açısından değerlendirmelerde bulunulmuştur. Olması gereken hukuk açısından ufkumuzun açılması için karşılaştırmalı hukuka geniş olarak yer verilmiştir. Arabuluculuğa ilişkin temel ilkeler dokuz alt başlık altında işlenmiştir. Arabuluculuğa elverişli olan uyuşmazlık konuları belirlenmiştir. Bu bağlamda arabuluculuğa elverişli uyuşmazlıkların kapsamı mümkün olduğunca geniş tutulmuş ve bunun nedenleri izah edilmiştir. Bir arabuluculuk sürecinde yapılabilecek sözleşmeler hukuki nitelikleriyle birlikte incelemeye tabi tutulmuştur. Bu sözleşmeler arabuluculuk sözleşmesi, arabuluculu sözleşmesi ve çözüm anlaşmasıdır. Arabuluculuk sürecinin aşamaları ve arabuluculuk yönteminde uyuşmazlığın taraflarının ve arabulucunun rolleri inceleme konusu yapılmıştır. Arabulucunun hak ve yükümlülükleri ayrıntılı olarak izah edilmiş ve arabulucunun hukuki sorumluluğu işlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Mediation is the most known and common used way among the alternative dispute resolution methods. In this doctorate study, which gives particular information about the mediation activity and the rights and obligations of mediators, the similarities and the differences between mediation and the other alternative dispute resolution ways are indicated prominently and elaboratively. Besides, when and how the mediation first emerged in our judicial system and the regulations of the mediation in current legislation, are pointed out in this study. Also the evaluations with regards to the current legal system of us and the expected legal system, are expressed. To broaden the horizons in terms of the expected legal system, detailed information is given about the comparative law. Basic principles, relating to the mediation, are given in nine subtitles. The dispute issues which are suitable for mediation activity, are determined. Within this context, the extend of appropriate matters of dispute are broaden as far as possible and reasons for these, are explained. The agreement contracts which can be arranged in a mediation process are examined with their legal characteristics. These agreements are mediation contract, mediator contract and resolution contract. The stages of mediation process and the roles of mediators and the parties of dispute in mediation method, are the subject of this study. In addition to these; mediator's rights and obligations are clarified comprehensively and legal responsibilities of mediator are indicated with great extend of scope.