Yalın üretime geçiş çalışmaları; Değer akış haritalama, bireysel öneri sistemi, kaizen çalışmaları: Büyük ölçekli firmalarda uygulamalar
Activities for transition to lean production; Value stream mapping, lndividual advice system, kaizen activities: Applications in large scale companies
  1. Tez No: 471131
  2. Yazar: MURAT ARSLANDERE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT TEKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 316
Özet
Günümüz küreselleşen iş dünyasında, rekabetin hızla artması ve müşterilerin giderek daha seçici ve bilinçli hale gelmesi ile birlikte, firmaların bu unsurlara karşı daha verimli ve etkin üretim ve yönetim teknikleri uygulamak zorunda olma durumları vuku bulmuştur. 1950‟li yıllardan sonra Toyota firmasında ortaya çıkmış ve yıllar süren uzun çabalar sonucu geliştirilmiş olan yalın üretim olgusu özellikle 1990‟lı yıllardan sonra tüm dünyanın ilgisini çeker hale gelmiştir. Türkiye'de de bu çalışmalar son yıllarda artış göstermeye başlamış ve bu alanda yapılan uygulamalar giderek artmıştır. Çalışmamızda Türkiye'de un sektöründe faaliyet gösteren büyük ölçekli bir firma ve bisküvi, çikolata ve kek üretimi yapan diğer büyük ölçekli bir firmada yalın üretim perspektifiyle, sahada detaylı gözlem yapılarak ve yetkililerle yüzyüze görüşmelerle birlikte inceleme yapılarak, detaylı analizler gerçekleştirilmiştir. Çalışmada değer akış haritalama, bireysel öneri sistemi, kaizen, görsel yönetim, smed, poka-yoke, jidoka, standart iş, 5s ve toplam verimli bakım teknikleri uygulanıp değerlendirme ve analizler icra edilerek bulguları paylaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's globalizing business world, customers are becoming more conscious and selective and competition is increasing fastly, so companies have to implement more effective and efficient production and management techniques against these factors. Lean production has appeared in the Toyota company after 1950's and it had been developed with result of many years long effort. It has attracted the attention of the whole world especially after the 1990‟s. Lean production studies in Turkey have started to increase in recent years and applications increased in this area. In our study, detailed analyzes were carried out by making detailed observations at the site with a perspective of lean manufacturing and conducting face to face interviews with the officials in a large-scale firm operating in the flour sector and a large-scale firm producing biscuits, chocolate and cakes in Turkey. Evaluations and analyzes were carried out by performing value stream mapping, individual recommendation system, kaizen, visual management, smed, poka-yoke, jidoka, standard work, 5s and total productive maintenance, then the findings were shared.